| Ionobservator a întrebat:

Eu cred, că sunt cu mult mai mulți bolnavi de coronavirus COVID19 în România decat declară autoritățile.Voi ce credeți., unde putem face un test., cat costă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Nume6 a răspuns:

Testul e gratis dar doar autorităţile hotărăsc cine îl face, respectiv, cadre medicale, pentru asta trebuie sa ai motive, să fi fost venit din Italia sau china, să prezinti simptome, tuse, febră, stare de rău în general, sau să fi luat contact cu o persoană cu corona. Nu oricine îl poate face fără motivele de mai sus, dacă ar fi așa cabinetul care se ocupă cu teste de genul și e la victor babes din bucurești ar avea sute de mii de analize de făcut zilnic, chiar milioane și e imposibil să faca asta. Nu sunt mai mulţi bolnavi, nu au niciun motiv să îi ascundă fiind sancţionaţi grav de organizaţia mondială a sănătăţii dacă ar face asta, televiziunea exagerează mai mult decât e cazul, instalează panică pentru audienţă când cazurile sunt extrem de puţine.

| Nonolita a răspuns:

Eu cred ca sunt mai multi paranoici decat recunosc.