| Victoria18 a întrebat:

Buna TPU
Eu de aproximativ aproape doua luni am un tranzit intestinal haotic. Si inainte aveam aceeasi alimentatie ca acum dar faceam ceea ce m-a dus cu gandul ca acum am o problema. Adica, acum fac doar cu laxative si cred ca am o problema in corp, ceva nu functioneaza cum trebuie sau am vreo boala... Intrebarea e. La ce doctor trebuie sa ma duc din moment ce imi trebuiesc investigaţii peste tot, sange, hormoni, organe etc. etc. poate si RMN etc. etc. Eu nu stiu ce pot avea ca nu ma doare absolut nimic, vreun organ sau ceva si n-am niciun simptom. Am pofta de mancare, n-am varsaturi, dureri de cap nimic.
Am inteles ca gastroenterologul nu se ocupa cu investigatii atat de multe si doar medicul internist o face. Este adevarat? Sau la ce doctor ar trebui mai exact sa merg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E doar o constipatie, nu o sa faci investigatii generale pentru atata lucru. Chiar daca ai pastrat alimentatia, poate ea nu este cea corecta, as ca va trebui intai sa incerci o alimentatie sanatoasa si un mod de viata corect (sport zilnic, minim 2 litri de apa, obligatoriu o ciorba pe zi, obligatoriu 5 legume sau fructe crude, cat mai multe fibre, cat mai putin zahar). Apoi, medicul de familie iti poate da un tratament usor care sa te ajute. Si abia apoi, daca in 5-8 luni de tratament si regim corect de viata lucrurile nu se rezolva, vei incepe sa faci investigatii, intai chestii simple, apoi, in functie de rezultate, chestii mai complicate. Nu vei ajunge la RMN pentru o constipatie, nu te stresa atata si nu iti face atatea ganduri negre.
Asa ca incepe cu regimul de viata si o vizita la medicul de familie. El va sti ce sa iti faca mai departe. Daca incepi cum ai vrut tu, vei face sute de investigatii inutile, scumpe (va trebui sa le platesti, fiindca nu ai deocamdata nevoie de ele), unele riscante si nu vei afla nimic special. Ba mai mult, te vei ingrijora suplimentar, fiindca facand investigatii fara nici o logica, aleatoriu, fara cap, gasesti mici anomalii pe care nu le poti interpreta si care te vor impinge in ipohondrie.
Corpul opmenesc nu este motor, faptul ca nu schimbi nimic nu inseamna ca va merge mereu ceas (nici macar motoarele nu fac asta). Uneori, iti dai mici semnale de alarma care trebuie receptate corect, de exemplu, dupa zeci de ani de sedentarism la care a facut fata, raspunde cu o incetinire a tranzitului (e doar un exemplu).

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Daca ai ceva probleme si nu sti la ce medic trebuie sa te adresezi mergi la cel de familie si te va intruma.
Insa am o intrebare la tine.Am observat ca pui foarte multe intrebari in legatura cu sanatatea si ai cam multe "boli" sau probleme.Te-ai gandit sa mergi la un psiholog sa vezi daca nu cumva suferi de ipohondrie.Nu de alta dar sa nu tot bagi pastile in corp haotic sa faci vreo insuficienta hepatica, ulcer sau sa iti atace inima si chiar sa ai probleme.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

In afara de mersul la medicul internist: mergi pe jos 3-5 Km zilnic, consuma iaurt/sana/kefir/lapte batut, mai multa gimnastica = rasuceste/torsioneaza-ti mijlocul inainte de fiecare "masa", dar si in timp ce stai sub duș. Bafta deasa si mult succes! P.S. Stai tu deasupra atunci cand...winking

| BuLaNNNeL a răspuns:

Mergi la cel de familie si te va îndruma el, poate iti da si trimitere directă. Poate iti autoimpui stările astea. Creierul e cea mai puternică arma, bea multa apa, de la 3l in sus, mănâncă fibre sa-ti ajute digestia, fa si mișcare. Consulta medicul de familie va sti el unde sa te trimită.