| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt Cosmin, am 12 ani si sunt GRAS. Sunt gras din cauza ca am mancat multe porcarii, dar as vrea sa slabesc. in plus, am "tatele" destul de grase. laughing)) Spuneti-mi si mie ce sa fac ca sa slabesc. De preferabil as slabi pana pe la primavara-vara. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cossta a răspuns:

Mananca mai putin si iesi la plimbari dese, atat trebuie sa faci la 12 ani, fara jumatate de zi la calculator pe minecraft

| anonim_4396 explică (pentru Cossta):

Frate, nu mai joc Minecraft lol laughing)

| anonim_4396 explică (pentru Cossta):

Si in plus, nu as merge pe afara, stau intr-o zona cu vecini care n-au copii si mna. mai ales ca uneori e frig.

| Cossta a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu atitudinea asta n-ai nicio sansa, iesi afara cu sania, plimba-te, de la sine nu rezolvi nimic, trebuie sa actionezi.

| anonim_4396 explică (pentru Cossta):

Ok, multumesc de raspuns! laughing) Scuze si de mesaj, dar m-ai facut sa ma simt ciudat cand ai zis de jocu' ala Minecraft. laughing)

8 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Reduce cat mai mult din carbohidrati (aici intra zahar si orice are zahar, faina si orice are faina).
Bea ceai in loc de sucuri, neindulcit.
Renunta la ulei de floarea soarelui si convinge-i pe ai tai sa foloseasca cel de cocos presat la rece. Renunta la margarina si unt. Reduce la chestii prajite in ulei. Exista si varianta "ca la gratar", mult mai sanatos si foarte bun. (pieptul de pui si pestele, mmm)
Nu trebuie sa te infometezi! Daca reduci ce am spus mai sus, poti compensa cu mai multe proteine adica piept de pui, oua, peste, carne rosie slaba ( adica fara grasime, poti manca muschi de porc dar nu ceafa sau bacon).
NU TOATE GRASIMILE SUNT RELE! Nu iti lua iaurt sau branzeturi cu 0% grasimi sau foarte slabe deoarece toate acele grasimi scoase din aliment sunt inlocuite cu zahar, ceea ce este cel putin la fel de rau.
Am obosit, daca mai vrei iti mai zic prin mesaje sau da-mi skype-ul tau si vorbim acolo cand am timp.
Aaa, de sport... e destul sa faci cate 10 abdomene, flotari si genoflexiuni. Uita-te pe net cum sa le faci corect! Daca nu poti face flotari, fa-le cu sprijin in genunchi (tot pe net vezi cum se fac). I-ati si 2 bidoane de apa si ridica-le ca pe niste gantere.
Slabitul se face cu rabdare, nu cu infometare si nu cu viteza foarte mare. Daca te apuci de treaba si te tii de exercitii si alimentatie, pana la vara scapi de vreo 10 kilograme dupa care trebuie doar sa te mentii pentru ca intrii la pubertate, te vei inalta destul de mult probabil si vei ajunge la un corp fainwinking.

| anonim_4396 explică (pentru AlexCristi97):

Am inceput sambata trecuta sa fac exercitii, dupa Duminica am inceput dar dupa nu am mai avut timp. tongue Multumesc de sfat!

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Nu mai manca fastfood! Nu mai consuma zahar! Spune bye la prajituri, sucuri, dulciuri.
Papa proteine ( pestesori, oua, nuci, fasolica) si usor cu fainoasele.
Sa nu treaca o zi in care sa nu faci sport!
Flotari, abdomene, genoflexiuni. Daca nu ai forta pentru flotari, baga aerobic!
E mult de munca... nu trebuie sa schimbi doar corpul, ci si atitudinea. Degeaba o sa devii slab daca o sa ai atitudiunea de gras laughing Bine, asta de la final a fost o gluma.
Gasesti pe Youtube o gramada de video-uri, cum sa slabesti.
PS: baga calculatorul in cutie, da-le incolo de jocuri, te indobitocesc ...si te ingrasa laughing ( asculta aici de la un fost jucator de metin... cum m-am lasat acum 4 ani, cum viata a devenit mai frumoasa)

| anonim_4396 explică (pentru HarukoMariusDaniel):

Mi se pare corect ce zci insa esti prea drastic. O alimentatie corecta trebuie sa fie echilibrata. Da, dulciurile trebuie evitate cat de mult posibil, insa proteinele sunt benefice corpului si ofera energie. La 12 ani e greu sa traiesti din fruncte si legume, trebuie si proteine, si PUTINI carbohidrati!