| Editzelu a întrebat:

Exista careva care a fost diagnostificat cu schizofrenie paranoida si s-a lasat de tratament?
Si-a revenit cu timpul sau a trebuit sa reia tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oz_1736 a răspuns:

Nu stiu daca este, dar nu trebuie intrerupt tratamentul. Poate te ajuta adresa asta https://www.medichub.ro/......6-cmsid-66

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Medicamentele nu vindeca, ele doar tratează niste simpotme ale acelei sindrom, de asta a comunica cu un psiholog, ajutorul, suportul emotional din partea familiei ajuta mai mult

| Violleta2022 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie sa iei tratament pe viata, fiindca revin episoadele de schitofrenie si poti ucide in momentele alea de inconstienta.
Au glumesc! A fost un caz celebru acum vreo 14-15 in Sydney, cu copilul unor romani (avea vreo 20-22 de ani pe atunci baiatul), care i-a taiat gatul tatalui si urma sa-si omoare si mama, intr-un moment de inconstineta, fiindca nu mai voia sa ia tratament pentru schizofrenie.
A fost imediat prins si arestat, iar cateva zile mai tarziu fiind internat in spitalul de boli mentale a insistat sa-si cheme parintii sa-l scoata de acolo, ca si-a revenit. Cand maica-sa s-a dus acolo, dupa ce si-a inmormantat sotul, baiatul nu stia ce a facut.
Asa ca, fara tratament pe viata, riscul este prea mare ca boala sa evolueze si sa se produca numai drame.

| Donsavas a răspuns:

Te vindeci odată ce faci psihoterapie si iti dispar simptomele.