| LittleMissCupcake a întrebat:

Foarte multi colegi de-ai mei au facut rubeola cam in ultimele saptamani pana la vacanta de Pasti. Mi-e tare teama sa nu fi luat si eu. Am inteles ca inainte de a aparea bubitele ai simptome de raceala. De vineri a inceput sa ma doara gatul si picioarele, iar duminica dimineata m-am trezit ca imi vine foarte tare sa vomit. Azi nopate nu am dormit DELOC. Imi era somn, dar cum puneam capul pe perna imi venea sa vomit. Dar ziua am vazut ca pot dormi. Ziua nu imi vine sa vars, doar ma doarte foarte tare gatul, am putina febra, tusesc si am nasul si urechile infundate. Iar gatul uneori parca ma arde. Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| patricia1999 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Rubeola se manfesta ca o simpla receala febra este de obicei scazuta (rar 39 - 40 de grade Celsius) Starea generala se caracterizeaza prin indispozitie, durere de cap, poate curge nasul, dureri in gat si gat rosu. Specific acestei boli este inflamarea ganglionilor din regiunea gatului sau a tuturor ganglionilor.
Pentru mai multe informati despre rubeola si modalitatile de transmitere incearca acest site :
http://www.farmaciata.ro/......-tratament

1 răspuns:
| Cherilyn a răspuns:

Noi nu putem sa-ti spunem sigur ce ai, asa ca decat sa te sperii mai bine dai fuguta la doctor.
Numai binehappy