| llllllllllll a întrebat:

Folosesc anticonceptionalele Artizia de 3 luni la recomandarea doctorului si, le-am luat exact cand a trebuit si cum a trebuit, insa am citit in prospect ca in cazul in care doresc amanarea menstruatiei o pot face, incepand urmatoarea folie fara sa mai fac cele 7 zile de pauza. Deasemenea mai scrie ca pot continua folia pana la terminarea tuturor pastilelor, sau pot intrerupe pentru ca ciclul menstrual sa-mi vina. Am facut exact cum a scris acolo. am terminat in ziua 21 folia, iar in ziua 22 am inceput alta. deoarece am dorit amanarea manstruatiei din cauza unui concurs pe care l-am avut la gimnastica. Pana in prezent am luat 5 pastile din folia urmatoare. si as vrea sa le intrerup, pentru a-mi veni menstruatia, deoarece m-am intors de la campionat. Intrebarea mea este. dupa cele 7 zile de pauza.voi continua folia asta, urmand sa le iau pe celelalte pana la terminarea celor 21 de pastilute? sau voi incepe alta cutie noua? Multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Începi altă cutie nou.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU întrerupe folia actuală ( chiar dacă în Prospect scrie că se poate întrerupe )!

Iei în continuare tabletele rămase, iar după terminarea lor faci PAUZĂ de 7 zile, perioadă în care vei avea menstruaţie.

"Ce să faceţi dacă……………
…. vreţi să amânaţi sângerarea menstruală
Dacă vreţi să amânaţi sângerarea, începeţi utilizarea drajeurilor din cutia următoare de Artizia imediat după utilizarea cutiei curente. Puteţi continua utilizarea drajeurilor cât doriţi până când cutia este goală. Dacă doriţi ca sângerarea să înceapă, întrerupeţi utilizarea drajeurilor. Poate apare sângerarea de întrerupere sau sângerări uşoare în timpul utilizării celei de-a doua cutii. Începeţi cutia următoare după intervalul uzual de 7 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2406_18.02.10.pdf?anmPage=115&ID=2281

Dacă întrerupi acum prezenta folie, sunt posibile sângerări GRAVE şi îţi DEREGLEZI mai tare ciclul menstrual.

Iar pe viitor să NU mai faci astfel de chestii : NU se amână CM şi NU se întrerupe folia în curs de administrare!

Eventual, contactează medicul care ţi le-a prescris.

În cazul în care, totuşi, NU mă asculţi şi vei întrerupe acum această folie, după pauza de 7 zile trebuie să începi o folie NOUĂ!

De asemenea, n-ai precizat : DACĂ ai făcut un control "riguros" în momentul în care ţi s-a prescris Artizia, dacă ţi s-a făcut o ecografie vaginală/ovariană ( pentru a verifica dacă nu este vorba de chist ovarian ) şi dacă ai făcut un control la endocrinolog!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Mai ales că, în trecut ai avut un chist ovarian ( de prin 2009 ) netratat vreun an de zile ( până prin 2010 ), pe care n-ai precizat dacă l-ai "rezolvat" până la urmă - e posibil ca să se fi făcut alt chist...

De asemenea, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Toate cele bune.