| 123456789eooo a întrebat:

help! mi-au aparut aseara niste bubitze mici pe fata (obraji) si pe gat,piept burta...si azi mi-a aparut pe maini si pe picioare cateva. e posibil sa fie pojar? daca da cat ma va tine? ce trebuie sa/nu fac ps: ati avut si voi?ce simptome ati avut?ce ati mancat? dau funda si vot mersi:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

E posibil sa fie o boala infectioasa(pojar.rubeola,scarlatina)mai ales daca ai fost in contact cu persoane care au boala respectiva.Du-te la medicul de familie pentru confirmarea diagnosticului. Daca este va trebui sa stai izolat 14-21 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| iSaidNo a răspuns:

Daca e pojar, nu trebuie s-a iesi din casa pana se vindeca.In al doilea rand,depinde nu poti spune cat va tine exact, dar e posibil 1, 2, 3 saptamani cel mult.Nu poti iesi afara, sau s-a te duci la scoala si nu te scarpina asta va cam agrava situatia.Si daca ai avut cand erai mic/mica pojar, inseamna ca e doar o alergie presupun. Sper s-a iti revii repede.

| iSaidNo a răspuns (pentru iSaidNo):

A si era s-a uit, daca nu iti trece anunta medicul de familie.

| DumiAlex98 a răspuns:

Poate sa fie si rubeola...

| Napolistul a răspuns:

S-ar putea sa fie pojar...Nu iesi 2 saptamani din casa si nu te scarpina iti faci mai rau...si eu am avut

| Joanna12 a răspuns:

Nu e pojar rubeola sau altele e o chestie care iti apare din cauza vremii sau mancarurilor o sa-ti treaca peste o saptamana jumatate cam asa.