| Innsbruck a întrebat:

Iau tratamentu cu ovule, dupa ce il introduc este normal sa curga la scurt timp dupa?
De ex l-am introdus acum, peste 10 minute simt cum se scurge ceva. Mentionez ca nu ma ridic niciodata din pat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este normal sa curga, dimpotriva!
De aceea se introduc intotdauna, inainte sa te culci, cand esti in pat si nu mai cobori, cat poti de adanc in vagin.
De obicei sunt niste sisteme ca o seringa, care il depuen in fundul de vagin.
Nu ai voie sa stai nici in fund, ca de aia se scurge!
Intinsa perfect la orizontala!

| Innsbruck explică (pentru Violleta2022):

Ahh pai eu ma tot miscam, ba intr o parte, ba pe burta

| Violleta2022 a răspuns (pentru Innsbruck):

Te poti msica pe lateral sau burta, fara sa te ridici in fund sau din pat. Ideea este ca, pastila fiind introdus in vagin, cat mai adanc, se invarte in vaginul tau odata cu tine, cand te intorci, badijonand tot vaginul cu medicatia.
Vaginul se curata singur prin secretiile pe care le produce, ceea ce face ca dupa cateva ore, sa inceapa sa elimine pastila si alte secretii din el.
Iti pui un tanpon de protectie pe chilot si te culci.
Pastila se invarte in vagin, se dizolva si "manjeste" vaginul, atingandu-si scopul. in final, este eliminata de secretia vaginala.
Pe perioada cat faci tratamentul cu ovule si pana faci din nou examenul citologic, care trebuie sa vina "negativ", nu te speli vaginal si nici nu ai sex vaginal, evitand sa introduci ecva in vagin.
Atentie, barbatul trebuei sa faca tratamentul concomitent cu tine, pentru a evita o posibila re-contaminare.

| Teo29 a răspuns:

Buna, nu e ok, mergi la medic si explica-i acest lucru, poate ti le schimba.

Explica-i cum le introduci si ce scrie pe prospect, poate nu procedezi corect.

Daca iti ies dupa 10 minute afara inseamna ca tratamentul nu e facut cum trebuie, deci nu e un lucru bun.

Toate cele bune!