| Iuly4Sad a întrebat:

Bună TPU, ieri am mâncat ceva alterat și azi dimineață m-am trezit de la 02:00 și pana acum am vomitat în mai multe reprize,plus scaunele lichide si o arsura la stomac, exceptand arsura ma simt mai bine deocamdată, din păcate însă am lipsit de lucru astăzi, aș putea să-mi iau un concediu medical doar pentru astăzi? De la medicul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, da telefon la seful tau de la munca si spune-i care e situatia ta!
Dupa aceea dai telefon si la medicul de familie pentru o dovada medicala si eventual trimiti pe cineva dupa ea.
Deoarece o singura zi tot nu se plateste, poti rezolva problema cerand o zi libera de la lucru, fara plata.
Astazi bei doar ceai de musetel neindulşcit, cel putin un litru. Spre seara, cand ti s-a linistit organismul (nu mai ai vome si diaree), poti manca pasta de mere razulit fin si cateva biscuiti simplii.
De maine poti incepe sa reiei mancarea spre normal, dar treptat, cu 1-2 zile cu regim dietetic.

| Wr3nch a răspuns:

Pai da, dar trebuie sa mergi la el la consult. Pare a fi indigestie severa. Sau toxinfectie.

| Andreeush a răspuns:

Evident, du-te la medicul de familie.