| anonim_4396 a întrebat:

Imi măsor pulsul si câteodată am 78, câteodată 85, dar azi am avut prima dată 100, apoi 110 si acum 87... Nu ma stresez si simt cum imi bate inima tare! Nu am alergat, nu nimic. Acum a mai scazut.
E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

E normal, nu esti robot sa ai acelasi puls mereu. Variaza de la minut la minut inclusiv in functie de mancare, stare psihica, e fiziologic

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Bine,dar m-am sperat ca pana la 100 e puls normal, si eu aveam 110, acum am 85..Si nu eram stresata sau m-am emoționat

| darrio2007 a răspuns:

Pulsul se ia, ca si tensiunea, dupa 10 minute de relaxare. Intinsă in pat sau asezată pe scaun.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Bine,il iau mai tarziu.
Acum e 80, e normal.
Câteodată mai depășește 100

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

„Valori puls normal (frecventa cardiaca in repaus) la adulti
Frecventa cardiaca in repaus este atunci cand inima pompeaza cantitatea minima de sange de care corpul are nevoie atunci cand persoana se afla in repaus. Expertii spun ca frecventa cardiaca in repaus poate sa varieze de la o persoana la alta, insa in cazul celor mai multi adulti, un puls normal este cuprins intre 60 si 100 de batai pe minut."

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Adica atunci nu era chiar normal, momentan acum e 80, mai creste uneori si la 110.

| AdelinaC a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate fi mai crescut la tineri, deci stai linistita

| anonim_4396 explică (pentru AdelinaC):

Bine,câteodată creste asa mult, si nici nu eram stresata sau m-am emoționat.
Acum e normal.

| RAY a răspuns:

Iti recomand un ekg, sa iti iei tensiunea sa vezi, si eu simt ca bate inima am intrebat cardiologul e normal

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Bine.Acum de ex e 84, mai înainte 100 si ceva, ori e stricat ori am o problemă eu.Aduca variază pulsul meu.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca ai si atacuri de panica, stiu cum e, greata, respratie grea nu ai?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nuuuu))
Nu am polipi, nu nimic.Respir foarte ok, adica nu respir greu.
Greata nu am acum, am avut mai demult
Acum am putin o arsura in gat, dar nu cred ca influențează asta...

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ok

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este anormal.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Deci e in regula? Poate e gresit, mai înainte aveam 115 si acum 92. Poate ca s-a schimbat ca acum mi-am măsurat pulsul in alt loc.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești tot tu, aceea care atunci când este vorba de sănătatea ta, faci din țănțar, armăsar. E foarte, foarte, foarte în regulă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Nu fac din țânțar, armăsar..Asta e realitatea! Sper sa fie asa de in regula...

| nicu991 a răspuns:

Pulsul normal trebuie să fie cuprins intre 60-80 Bătăi/ minut la adulți. Tahicardia( puls crescut) apare atunci când depui efort, te emoționezi etc.
Prin ce metodă il măsori ca să ai valorile alea? De obicei se măsoară cu ceas cu secundar la artera radială timp de 60 secunde. Dacă folosesti alt dispozitiv electronic e posibil să aibă marjă de eroare cam mare.

| anonim_4396 explică (pentru nicu991):

Nu am depus efort sau m-am emoționat, cu un aparat de măsurat pulsul..Acum am 84, si pun pariu ca mai încolo an peste 100

| Stropdeploaie a răspuns:

Cu siguranta nu stii sa ti iei tensiunea corect! Prea mari diferentele!))

| anonim_4396 explică (pentru Stropdeploaie):

Nu stiu))
Eu zic ca o iau corect mai înainte eram in alt loc si aveam 115, acum sunt in altul si am 94..Hmm..cred ca e stricat))

| Motz_Andrei_1998 a răspuns:

Salut.Sunt elev anul 3 la AMG. Pulsul se masoara cu 2 degete la artera radiala timp de 1 minut sau poti sa iti iei tensiunea cu un tensiometru. Pulsatiile trebuie sa fie cuprinse intre 60 si 80 de batai/minut iar ca si tensiune in Sistola(sau tensiunea mare) = T.A intre 115-140, Disatola( sau tensiunea mica) = T.A 75-90

| anonim_4396 explică (pentru Motz_Andrei_1998):

Deci e ok? Multumesc de raspuns!