| DianaDya00 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva de ce am o durere mare in partea stanga a abdomenului, imediat sub coasta? Nu am facut efort, dar m-a luat durerea dintr-o data.Si nici nu am mancat grasimi.Ma doare de ceva ani in zona aceea, dar in 2013-2014 nu m-a mai durut atat de des acolo, astazi m-a apucat.Nu stiu pe ce parte sa mai stau ca sa nu ma doara.Si acum cateva minute, pentru 5 secunde mi s-a ridicat la inima durerea, important e ca a trecut.Nu am consultat nici un medic.Am cautat pe net si multi zic ca e splina.Multumesc frumos! (Dau funda daca reusesc, sunt noua pe TPU).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Da, intr-adevar pe partea stanga se afla splina si de obicei incepe sa doara, cand faci efort deosebit.
Cu aceasta problema m-am confruntat si eu si am observat ca, doar atunci ma durea cand, eram extenuata.
Daca durerea este de ceva timp si mereu revine, te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie si sa-i spui necazul tau si sunt convinsa ca va pune un diagnostic si o sa te ajute sa te faci bine.
Splina are un rol mare in mentinerea imunitatii corporale asa ca, este bine daca ai grija de ea.
Un gand bun si multa sanatate.