Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteți da idei de micuri dejunuri sănătoase și care se prepara ușor?
Acord fundă!

12 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cauta pe Youtube: healthy breakfast ideas, sunt o multime de video-uri. Te poti abona la canale de genul The serious fitness.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mănânc pâine uscata, un iaurt, un ceai(beau), pâine cu margarină si gem, ouă fierte...Astea sunt mai recomandate la micul dejun!

| EvilThoughts a răspuns:

Eu cumpăr iaurt simplu si adaug capsuni/afine/piersici/kiwi si uneori semințe de chia. E mult mai sănătos decat sa cumperi iaurt cu fructe pentru ca cel din comert are aditivi si mult zahar.

Avocado pe pâine este foarte gustos, uneori imi fac o salata simpla cu putina brânză si fara ulei. Sau imi fac un sendvis cu ou prajit (fara ulei) si branza.

Sunt multe optiuni, cauta pe net si găsești o grămadă. Încearcă din toate macar o data si vei descoperi ce te satisface cel mai bine si ce iti tine de foame pentru un timp cat mai îndelungat. Alege ceva sănătos, dar care iti si place, pentru ca daca te forțezi sa manânci ceva ce nu iti place, nu te vei putea tine.

| Whateverrr a răspuns:

Smoothie/yoghurt bowls, avocado sau guacamole+ou+paine+branza, ovaz fiert cu miere si nuca, gris cu lapte, felii cu unt si miere, dutch baby (un fel de clatita la tava, se face in maxim 30 min), morcov+mar+telina+lamaie+miere (rase), salate.
Am scris tot ce mi-a trecut prin minte big grin

| împreunăfacembine a răspuns:

Mic dejunuri* (pentru data viitoare. Stai liniștită ca nici eu nu sunt perfect, dar nu cred ca te va deranja o corectură)

Așadar, dacă dai un search pe Youtube cu varianta în engleza a ce ai scris vei găsi multe idei. De asemenea, vei găsi idei multe și pe Google și chiar Instagram.

Numai bine!
O seară frumoasă!

| Anonima163333 a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Nu ma deranjează o corectura, dar întrebarea a fost alta și crede-mă ca știu sa scriu. Telefonul meu are autocorector și tot timpul îmi corectează aiurea.
Sper sa nu para agresiv raspunsul meu, pentru ca nu asta este intenția mea. Numai bine!

| Kakarotto2016 a răspuns:

Paine cum margarine si gem. Crede-ma cel mai bun mic dejun.

| Paendeo12 a răspuns:

Nu tocmai sanatos, dar a devenit unul din preferatele mele, am gasit chestia asta pe net. Bati 2 oua(eu folosesc dinacelea verzi, de tara, fara colesterol), adaugi sare, piper, pui in tigaie (eu nu folosesc decat o picatura de ulei), cand consideri ca este gata, pui o lipie peste oul din tigaie, intorci, pui cascaval si mezel, impaturesti in doua, lasi un pic sa se rumeneasca lipia si sa se topeasca cascavalul si gata. Eu prefer cu rosii si castraveti langa.

| AndreiCraiova a răspuns:

Eu imi prepar de dimineata porridge, care se face foarte rapid. In romana sunt cam ciudat, dar ar fi terci de ovaz. Cum prepar eu: pun fulgi de ovaz la inmuiat in lapte cald (poti face si cu apa calda) pentru 3-5 minute. Apoi adaug un amestec de seminte si nuci (e facut de mine dinainte, astfel ca nu sunt pacalit sa ma trezesc cu stafide multe cum sunt cele din comert. Eu pun fulgi de migdale, nuci caju si normale, seminte de floarea soarelui si dovleac). Daca vreau sa iasa dulce pun putina miere sau dulceață, dar si fulgi de banane sau alte fructe uscate. Dacă mai ai si niste afine sau alte fructe de padure proaspete din frigider, va iesi un deliciu. Super hranitor si iti da energie pentru toata ziua (are destul de multe calorii).
Aici gasesti mai multe retete cu terci de ovaz, dar iti recomand sa testezi cu ce ai prin casa si cu ce iti place tie.
http://danielaniculi.ro/......-delicios/
https://www.kaufland.ro/......83840.html
https://www.jamieoliver.com/recipes/fruit-recipes/porridge-lots-of-ways/

| anonymus005249 a răspuns:

Mug Cake, e super bun!

| Altazaaar a răspuns:

Eu de obicei mănânc două felii de pâine prăjită cu pastă de avocado și ouă prăjite... E delicios și foarte bun și pentru dietetici! Acum depinde de fiecare persoană, eu una nu pot mânca foarte gras dimineața, nici măcar un croissant. Aș recomanda legumele fierte sau salata, iaurturi naturale cu fructe sau omleta cu ceapă verde, este genială!?

| bogdan83758365 a răspuns:

Eu in aproape fiecare dimineata mananc salata si rosii cu un pic de iaurt si apoi mai adaug cv condimente