Întrebare recomandată | XcrisSSx a întrebat:

Bună,TPU! Îmi puteţi spune ce să fac împotriva matretii,deoarece am încercat în toate felurile să scap de ea,chiar am fost şi doctor şi mi-a recomandat un şampon, dar degeabacrying(.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Masca cu galbenus de ou/ulei de masline/ricin/vitamina A.
O zi bunahappy

| Narcis2007 a răspuns:

Te poti clati cu otet foarte diluat pe par

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică!
În general, "mătreaţa" apare când ai această afecţiune :(

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(
Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Pot exista foarte multe cauze ale matretii. Asa cum au spus si ceilalti utilizatori este posibil sa fie vorba de dermatita seboreica.
Insa inainte de a sari la concluzia asta trebuie sa te asiguri ca nu este vorba de altceva, in special daca ai schimbat ceva in ultima perioada. De exemplu:
- clatitul cu apa prea fierbinte, poate duce la arderea pielii si poate cauza matreata
- spalatul prea des care poate usca pielea
- spalatul prea rar care produce acumularea in exces a sebumului scalpului
- schimbari in alimentatie, o dieta insuficienta in vitamine si minerale
- uscarea pielii, care poate fi provocata de o vreme foarte rece, uscarea prea des cu uscatorul
- dereglarile hormonale
Incearca sa mai schimbi samponul cu unul specific pentru aceasta problema.
Te poti gandi daca ai schimbat ceva cand vine vorba de diverse obiceiuri. Ai inceput sa te speli mai rar, ori prea des, ori folosesti mai mult sampon, ori ai purtat caciula prea mult iar acum nu mai porti si vremea este inca prea rece pentru tine etc.
In cazul in care mai ai rude apropiate care se confrunta cu aceasta problema este posibil sa fie ereditara si sa fie intr-adevar o afectiune a scalpului.

| Okkultist a răspuns:

Pf. Cumpara ulei de masline, de argan sau ricin alegi. Recomand masline, te tunzi daca se poate 0 si ras in cap daca esti fata te mai tunzi putin. Daca baiat te tunzi scurt. Si masezi zilnic dimineata si seara cate 15-20 de minute pe tot scalpul cu uleiul. De masline deoarece e foarte bun sa fie ulei mai de calitate. Cam asta e tot, masajiul conteaza foarte mult. Pf am avut si eu o matreata nenorocita, mananc perfect fac detoate si aveam matreata. Conteaza si sa bei apa apropo 2l/pe zi dar nu de-o data si pe parcursul intregii zile ca asa faci doar sa te umfli. Eu am scapat prin masaj. Am fost in Egipt si un amic care e khemetist (religia Egiptului antic) mi-a zis anumite tratamente, dar asta e cel mai eficient, se practica si in India samd. Mult noroc, sper ca te-am ajutat, sa ai o saptamana frumoasa happy

| Kirito21 a răspuns:

Incearca samponul medicinal anti-matreata de la marca TIS.

| MVRARIVM a răspuns:

Salut Cris. Mergi la baie cu doua galbenusuri de ou de casa (adica de alea portocalii). Degreseaza parul cu sampon normal impotriva matretii si clateste-l bine de tot! Dupa asta spala parul cu galbenusurile de ca si cum ar fi un alt sampon. Lasa galbenusurile pe cap macar 10 minute apoi il poti clati. Fa acest tratament o luna si totul va fi OK dupa.

| vavitza a răspuns:

Dupa ce te speli cu sampon, te clatesti cu apa curata, apoi cu apa si otet (la o cana de apa poti pune o lingura/lingurita de otet).

| Iulica123 a răspuns:

Buna Crys aceiasi problema am avut-o si eu...sad
Am folosit un sampon alb dintr-o revista de Margo si am scapat de ea dupa vreo 2-3 spalari este foarte bun poate il gasesti si in farmaci happy

| bgcjvkjhb a răspuns:

Uite ce am incercat si merge cu siguranta:

Maseaza-ti in fiecare zi scalpul, timp de cateva minute, pentru a stimula circulatia si a indeparta celulele moarte;
Spala-ti regulat parul, folosind un sampon anti-matreata pe baza de fungicizi. Apoi fii foarte atent/a sa clatesti foarte bine parul pentru a indeparta orice urma din produsul utilizat. Multe persoane considera spalatul regulat al parului ca fiind foarte benefic pentru par si scalp, insa o alta categorie se poate confrunta cu iritatii ale scalpului;
Pentru parul gras este recomandata diluarea catorva picaturi de zeama de lamaie sau otet de mere in apa folosita pentru clatirea parului;
In cazul in care pielea capului este foarte uscata, un tratament cu ulei de masline o data pe saptamana este foarte benefic. Maseaza parul cu ulei de masline, ulei de ricin sau ulei de in si acopera-l cu un prosop incalzit putin in prealabil. Lasa-l sa actioneze pentru 30 de minute, dupa care samponeaza-l;
Evita folosirea excesiva a produselor pentru par (inclusiv vopseaua si colorantii) si schimba samponul daca nu se dovedeste a fi eficient;
Stresul si emotiile negative joaca un rol important in cazul matretii, asadar cateva tehnici de relaxare ar fi foarte indicate in aceste perioade.
Sau mai poti incerca cu ASORIAN, un medicament

Sper ca te-am ajutat...happy