| kopotoru a întrebat:

in aceasta noapte am avut o senzatie de greata, putina durere in zona inimii si o stare de agitatie ca si cum s-ar intampla ceva, adica respiram greu si agitat in acelasi timp! Din cate am auzit astea sunt simptomele pre-infarctului, este adevarat? Ce trebuie sa fac sa previn infarctul? Tin sa precizez ca nu beau, nu fumez, nu sunt gras, fac miscare zilnic, singura problema am o "dependenta" sa zic asa de Cola si Pepsi adica consum pe zi cam minim 2L! Oare de aici sa fie problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cola și pesi conțin cofeină care sunt un excitant al sistemului nervos. Ele pot produce pertutbări ale inimii. Nu chiar infarct, ci acea agitație nocturnă, care bine să o duci la medic să te consulte. Iar cola, un pahar, nu 2, 5 litri.

| doctorandus a răspuns:

Bea Cola si Pepsi fara zahar.

| lorena66 a răspuns (pentru doctorandus):

E cancerigen. Contine zahar/indulcitori pentru diabetici. A si fost dovedit mai nou ca zaharul pentru diabetici este cancerigen, de aceea nu se mai recomandă.

| doctorandus a răspuns (pentru lorena66):

Te inseli. Aia de pe internet debiteaza aberatii, pentru ca sunt paranoici.

| lorena66 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu, nu e de pe internet. Intreaba pe cine doresti, e mult mai nesanatos. Nu voi sta sa ma contrazic acum cu tine. Iti doresc o zi buna!

| doctorandus a răspuns (pentru lorena66):

Condamnarea aspartamului, ciclamatului, etc., este minte care a luat-o razna. Sunt printre cele mai bine testate substante din lume cu privire la sanatate. Sursa: prof. dr. Martijn B. Katan, unul dintre cei mai citati specialisti in nutritie. http://www.mkatan.nl/nrc-columns/490-22-06-2013-zoete-verhaaltjes

A, da, Corinne Gouget a fost declarata nebuna si ulterior a sarit in fata trenului, s-a sinucis.

| Donsavas a răspuns:

Cofeina te agita si afectează inima si creierul. Nu o mai consuma!
Tu ai avut un atac de panică.