| joghu22 a întrebat:

In cât timp trece conjunctivita? Am fost la medic, a dat niște picături și vreau sa știu cât durează ca nu mai suport, am ochiul roșu și mucus și nu îl pot tine deschis la lumina...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu se re-infecteaza, atunci in maxim 10 zile te-ai vindecat.
Atentie mare, sa nu te re-infectezi de la prosopul folosit sau sa infectezi si pe altii!
Prin prosop folosit de o persoana cu conjuctivita se poate raspandi infectia si la altii, care-l folosesc!
Trebuie neaparat fiert!

Cel mai bine este sa nu te stergi cu prosop dupa spalarea fetei /ochilor, sa lasi sa se usuce natural.

| alina2k18 a răspuns:

Cam in 3 zile se amelioreaza dar continua tratamentul cat timp ti-a spus medicul, este absolut necesar.
Spala-te pe fata dimineata si seara cu sapun antibacterian.