| Annutaza a întrebat:

Buna TPU`
In decembrie fac un an de cand port ochelarii - am miopie.
Cand i'am pus vedeam ceva fara ei, dar acum fara ochelari nu mai vad nimica!
Ideea este urmatoarea-miopia poate sa orbeasca? am motive sa ma ingrijorez`?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Nu poti sa orbesti dar ar fi foarte bine sa consulti un medic deoarece chiar daca nu orbesti se poate inrautati situatia, si nu iti doresc ca la 50 de ani sa ai in loc de ochelari borcane ...deci du-te la un medic e cel mai simplu!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Miopia nu poate, in niciun caz, sa avanseze atat de rapid. Poate s-a intamplat ceva cu ochelarii. I-ai scapat pe jos? S-au deformat cumva, astfel incat sa se fi schimbat focalizarea? Gandeste-te. Mergi cu ei la un atelier de optica si roaga-i pe cei de acolo sa-i verifice.

| paulaaaaa a răspuns:

Stai linistita, am avut aceeasi problema ca tine si semnul asta e de bine pantru ca inseamna ca miopia se vindeca, o sa vezi ca mult cu ei nu mai ai de stathappyhappyhappy

| MariaIoana a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun despre asta, nu sunt doctor. Pentru linistea ta poti sa mergi la doctor. Insa, inainte de toate vreau sa iti spun ceva. SI eu port ochelari. Dupa cateva ore bune de purtat, cand ii dau jos, sa zic asa, prima jumatate de ora privirea mi-e in ceata, apoi isi revine.Asta e din cauza pentru ca privesti prin acele lentile, iar in momentul cand iti dai ochelarii jos ...cum sa iti zic,"ceva lipseste". Dar, isi revin.happy
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun (cat de cat.) happy

| cheryybloosomm a răspuns:

Miopia nu poate sa orbeasca! Daca vrei sa sa nu mai porti ochelari pentru ca si eu port ochelari si nici eu nu vreau.ar trebui sa te duci la ochi.sa iei niste medicamente pentru ochi

| Cry11 a răspuns:

Buna! Si eu am miopie si port ochelari si eu cred ca miopia nu poate duce la orbire. Asa ca nu mai fi asa de ingrijorata.

| Alex_3756 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi in privirea orbitului, stiu un vecin de al meu are -8 la dioptri, si nu au orbit, nu stiu ce sa zic de tine, poate iti avanseaza mai rapid. Dar iti spun nu trebuie sa te ingrijorezi!

| GabrinHO a răspuns:

Nu poti sa orbesti, da daca iti creste foarte mult poti sa nu mai vezi aproape deloc,zi-m icat e miopia ta, si eu am miopie - 0, 25 la un ochi si - 075 la un ochi si am din clasa a1-a asa doar la al2-lea de la 0, 50 a creescut la 0, 75.
Eu mai am si asigmatiz din clasa a1-a - 1, 50 la am2 ochi,si pot spune ca fara ochelari vad destul de bine in afara de scrisul mic.
Ca sa nu iti mai creasca(zi-mi ce dioptrii ai ) poartai(eu sincer ii port la scoala, la PC, da pana acum 3 saptamani nu ii purtam si cand ieseam cu pritenii de rusine,dar am observat ca fara ochelari ma odare apul si chair daca eu vad destul de bine is fara ei,e mai bine sa ii port, si ca sa nu iti mai creasca ia mirtilene puro primavara si iarna cand nu sunt fructe, mirtileneul contine afine.
Daca vrei poti sa imi dai idul ta de mess prin mesaj privat si iti mai zic mai multe.
FUNDA?