| DulceataDeCapsuni a întrebat:

In seara aceasta o intrebare putin mai diferita...

Acum cativa ani (acum 4 ani) s-a aflat ca am strabism la ochiul stang.

Eu nu purtam ochelari...Iar acum chiar daca ii port mereu tot se vede foarte rau strabismul...

Ce sa fac?

Multumesc mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Gafiţa_Ioana_1992 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un medic. problema asta se va rezolva trebuie doar s ate vad un medic si sa ai si tu rabdare happy

| silvy23bibi a răspuns:

Bună, și eu am strabism la ochiul stâng și când părinții mei au aflat ( când aveam aproximativ 2 ani) s-au dus la oftalmolog. Pe atunci se vedea foarte tare dar dacă îți respecți tratamentul cu strictețe sau îți poți ochelarii, in timp, nu va mai fi așa vizibilă însă nu se tratează. Cel puțin așa mi-a zis doctorul, el a spus ca persoanele care sufera de strabism vor purta toate viata ochelari. Cu operația o vei face doar sa nu mai fie așa vizibilă însă tot vei purta ochelari. In plus o operație de genul asta costa foarte mult și necesită o recuperare destul de grea. Acum, după o grămadă de ani, sunt destul de bine adică fără ochelari vad aproape| normal insa daca nu îi porți să știi ca exista consecințe. Eu într-un an nu i-am purtat aproape deloc așa ca s-a agravat si am renunțat la mulți lucruri. Succes in continuare... Sper ca ți-am fost de ajutor!