| Mmaannuu111 a întrebat:

In urmă cu 3 zile a început să ma doară testiculul stâng si după jumătate de zi am observat că s-a inflamat. Am mers la spital (îs la spital acum) și am făcut de 2 ori ecografie abdominala si acolo jos. Mi-au zis că n-am nimic nici o infecție nici o torsiune nimic nimic dar totuși ma doare destul de tare. De la ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Cu aceasta pandemie nu mai ai nevoie de el, asa ca mergi sa ti-l scoata.

| Eugen80 a răspuns:

Vb la farmacie pentru inceput sa cauti un anti-inflamator, chiar daca ar fi crema de genul gel.
Nu este normal sa te doara nimic in corp. Durerile sunt semne ca ceva nu merge ok. Daca ti-ai inceput viata sexuala, sa nu ai vreun blocaj sau poate ca te-ai miscat cumva si te-ai lovit.

| Mmaannuu111 explică (pentru Eugen80):

Ce blocaj, adică? da mi-am început viața sexuală nu cred că e de la asta. Doctorul crede ca la un moment dat un testicul s-a sucit si s-a pus înapoi la loc dar nu cred asta.

| Mmaannuu111 explică (pentru Mmaannuu111):

știi de ce nu cred ce zice doctorul? pentru ca atunci când e erect ma doare cel mai tare mereu declanșez durere când mi-e erect nu știu de ce

| Eugen80 a răspuns (pentru Mmaannuu111):

De asta ti-am spus sa iei un anti-inflamator, pentru ca ar trebui sa iti amelioreze durerea si poate chiar problema daca este ceva neregula in interior. Daca durerea persista, este indicat sa te duci iar la doctor sa verifice mai ok. Ideea este ca testiculele se mai misca de genul la 180 de grade si daca printr-o astfel de miscare s-a intors in vreun fel si a blocat vasele care fac legatura dintre el si restul corpului, se pot intampla si astfel de episoade de durere.
Daca fizic testiculul nu este marit, inflamat, nu este urgenta mare, dar nu poti sta nici asa cu el, sa nu te trezesti cu afectarea pe termen lung a functiilor. Testiculele nu fac doar sperma si atat, ci au functii mai multe printre care si hormonale.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Uite ce coincidenta laughing si eu am patit la fel si a inceput chiar acum 3 zile( in afara de inflamatie, iar durerea ii suportabila). Cand am vazut intrebarea ta ma intrebam ca daca nu cumva am postat eu si am uitat laughing sincer, daca totul a iesit bine atunci cred ca ramane doar sa astepti pana iti trece acea durere. Eu unul asta astept, insa daca nu-mi trece intr-o saptamana ori se inrautateste cred ca-s nevoit sa ma duc si eu... Sanatate si numai bine!

| Justme32 a răspuns:

Sunt multe mișcări pe care noi le facem și ne facem rău. Mai treacă o săptămână și fi liniștit

| anonim_4396 a răspuns (pentru Justme32):

Dacă nu se repară într-o săptămână să îl taie.

| AlexMh a răspuns:

Sunt dureri relativ normale care mai apar din cand in cand. Ultima imensa pe care am avut-o a fost de la pietre la rinichi laughing Am ajuns in urgenta pana la urma happy Deci cauta-te si in alta parte a corpului. Durerea poate fi extinsa din alta zona.