| Andrea471432 a întrebat:

Buna TPU.
In urma cu 6 luni am dat o nastere si am avut epiziotomie.
De vreo doua luni ma deranjeaza cand port lenjerie intima.
A mai avut cineva asa?
Va rog sa-mi dati un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Epiziotomie
Citiți cu atenție aici și observați unde ați fost tăiată, dacă tăietura a fost făcută corect, dar mai ales, dacă există o culoare diferită a pielii în jurul tăieturii, față de culoarea pielii corpului. De asemenea, dacă cumva supurează.
De asemenea, depinde ce fel de lenjerie purtați.
Recomandabil, ar fi să purtați lenjerie "de babe", din bumbac, care acoperă astfel corect zona operată! Altfel, chiar marginea lenjeriei, freacă zona respectivă și o irită, creind un disconfort.
Ar fi recomandat, băi cu ceai de mușețel și să folosiți cremă de gălbenele românească, de la plafar cumpărată.
Iar, dacă problema persistă, căutați o doamnă doctor dermatolog care vă va oferi un tratament medical de specialitate.