| Loonathicc a întrebat:

In urma cu o luna si ceva am facut amigdalita cu puroi in gat, febra mare (39.5), dureri puternice in gat, tuse. Am fost la medicul de familie si mi s-a dat tratament cu antibiotic o saptamana. Dupa saptamana de tratament a fost totul ok timp de 2 saptamani, pana mi-au aparut din nou pete albe pe amigdale, fara febra sau durere. Am fost la alt medic generalist si mi s-au dat din nou antibiotic 5 zile. Mi-au trecut punctele albe din gat tot asa, pentru 2 saptamani cand mi-au aparut iar (joi), dar duminica au trecut de la sine. Vineri am facut exudat faringian si azi mi-au venit rezultatele. Streptococ beta-hemolitic absent si stafilococ auriu absent. Care ar putea fi cauza pe langa cele 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste o intamplare (reala) din viata mea!
https://wordpress.com/view/tscoldman.wordpress.com

| JustForFewSeconds a răspuns:

Buna! Exudatul faringian a fost facut pentru cele 2 tipuri? De ce nu ti-au facut pentru a depista si alte bacterii, fungi, cum ar fi Candida albicans? Mie a asta imi suna: Candida(candidoza) recidivanta. Dupa cunostintele mele, ar trebui sa afle ce bacterie ai, ca mai apoi sa facă o antibiograma sa vada la ce antibiotic e sensibila. Daca nu, poti lua antibiotice cu pumnul, daca bacteria e rezistenta(imună) la ele.

| Loonathicc explică (pentru JustForFewSeconds):

Pai cam asta e ideea... eu la Medlife am cerut nu doar pentru cele 2, dar se pare ca doar acestea sunt incluse in exudat la ei.