| IoaNa1428Dmd a întrebat:

In urmă cu un an am alunecat pe trepte și am cazut cu fundul fix pe muchia treptei.
Am avut o vânătaie oribilă, însă nu m-a durut locul pentru mult timp. Acum, după un an, am inceput sa am dureri la burtă in partea dreapta jos. Suspectând o apendicită, am făcut ecograf, unde mi s-a spus că durerea ar putea să provină de la o fisura de bazin.
Am fost la upu, mi-au făcut radiografii și am fost consultată de 6 medici: 2 pediatri și 4 de adulți, toți ortopezi.
Părerile sunt însă împărțite: că este o fisura, că nu este, că pot să fac sport după 6 luni, că pot face sport la 2 luni...
Sunt confuză! Nu știu dacă am sau nu fisura, doctorii tot sunt confuzi. Oare de unde durerea?
A mai trecut cineva prin asta? Și dacă era fisura bănuiesc că trebuia să mă doară in mod constant, nu primele dureri să apară la un an după căzătură. Știți ceva medicamente bune?
(Am 17 ani, in ianuarie fac 18)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai fata,
Uite ce cred eu.
Te-ai lovit la noada, sau mai exact unde?
Fundul inseamna fese.
Te-ai lovit la fese?
Poate e doar o coincidenta.
Te-ai lovit in spate si dupa un an ai dureri in fata?
Nu-i evident ca n-are logica?
Daca vrei da-mi mesaj, daca nu o da discutam public.
Nu-i chiar o problema ca te-ai lovit la fund.

| Mutzi a răspuns:

In acest tip de situatie este bine sa asculti de decizia cea mai drastica. Spre exemplu, un doctor te-a sfatuit sa faci repaus 2 luni, iar celelat 6 luni, ar tebui sa faci 6. Mai bine sa ai o marja de eroare decat sa iti para rau mai tarziu. Din experienta personala, nu e asa grav daca e fisura, oasele se refac. Doar ca trebuie repaus complet in zona respectiva. Sper ca te-am ajutat!