| TaZZzy a întrebat:

Joi am o săptămână de când mi-a apărut un hemoroid extern. Nu mă doare, nu mă mânâncă, nici un simptom.Doar am umflătura. Am fost la medic chirurg si a zis că nu e nimic grav. Cred că mi-a apărut din cauza constipatiei (si am facut ceva sport care mi-a cam solicitat zona bazinului) Acest hemoroid se retrage? Medicul mi-a oferit crema Procto Glyvanol. Ceva sfaturi? Am 18 ani, sunt băiat. (Precizez că tot anul am muncit prin gospodărie..lucrari mai grele... zilnice. Poate sa fie si urmări a acestora?). Am voie să fac efort? (Nu supra omenesc). Vă mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si vezi ce spune, daca medicul la care ai fost a zis ca nu este nimic grav, mai mergi la alt medic deoarece poate nu te a ajutat sa intelegi exact cum trebuie sa procedezi, avand hemoroizi fereste te de constipatie si de cărat ca agravezi situatia, cumpăra ti o cremă de la farmacie pentru hemoroizi, si după fiecare scaun te speli si dai cu cremă pana se retrage hemoroidul.