| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU!
La ultima tura de cartof pe care am pus-o la prajit am bagat si degetul mic in tigaie si incepe sa ma usture din ce in ce mai tare.
Aveti idee cu ce as putea da?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spray cicatridina, crema cicatridina. Poți încerca și cu foi de ceapa asa cum ți s-a mai spus mai sus.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu aveai carne la garnitura de cartofi?

| Violleta2022 a răspuns:

Miere de albine!
Nu glumesc... este antibiotic natural, antiinflamator si antifungic si nu-ti va iesii nici basica.

| Wr3nch a răspuns:

Recomand sa il tii putin in otet.

| floresdemayo a răspuns (pentru Wr3nch):

E ciudat, dar tind sa cred că ai dreptate. happy
Am avut o colegă, care si-a invelit degetul ars in bucatele de ceapă crudă. Si ii disparea imediat toata durerea.

| Lioana a răspuns:

Miere cu scorțișoară.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un spray pentru arsuri pe care il gasesti in farmacii.

| NunuNini a răspuns:

Cicatridina. Lasa orice altceva care ori va besica, ori va jupi pielea, oricum mai rau va face.

| outsidethebox a răspuns:

Dermazin, daca nu ai in casa, sa mearga cineva dupa, intre timp, il bagi in apa foarte rece (min 20 de minute sau pana ajunge crema)

| outsidethebox a răspuns:

La urgenta, vezi daca ai lotiune dupa plaja, cu Ag sau pentru arsuri solare, merg si astea insa Dermazin is king!

| salieri84 a răspuns:

Doar pune muștar pe el, dacă e făcut bine.