| Sophie88 a întrebat:

liniuta stearsa, roz pal pe testul de sarcina ce inseamna oare? Vinerea trecuta am facut primul si azi al treilea (de marci diferite) si tot asa iese, pe departe nu iese asa puternic ca linia de control. E totul in regula sau pot sa incep sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Sa fie intr-un ceas bun!
Ce zice testul nu are nicio legatura cu bebe. Poate ca ar fi cel mai bine sa faci un test de laborator, care este aproape de 100% corect ca sa fii sigura ca este ce iti doresti. Dar nici acela nu iti poate spune cum e bebe ci doar ca este. Dupa asta mergi sa iti vezi ginecologul care iti va spune cum trebuie sa iti verifici sarcina.
Va doresc la toti trei tot binele!
Ti-am citit si celelalte intrebari. Faceti-va viata voastra cum o doriti voi! In afara de voi doi (acum speram trei) numeni nu are importanta!

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

De obicei la un test negativa iese doar o linie, cel mai probabil la tine ti-a iesit pozitiv. Mai repeta testul dupa 1 saptaman de cand ti-a intarziat menstruatia, atunci poti sa te ingrijorezi sau nu. Unele teste facute prea devreme inainte de venirea menstruatie cum ar fi, HCG nu este atat de mult in urina, cu toate ca la o linie proeminenta si una mai slab indica tot o sarcina.
Poti lua un test de sarcina digital, dai mai mult, dar acesta iti spune exact daca esti sau nu insarcinata.

| Sophie88 explică (pentru MihaelaDart):

Mi-a intarziat deja 14 zile
Buna idee, o sa-mi iau digital

| Atim a răspuns:

Cel mai probabil testul detectează hormonul hCG dar in cantități slabe. Daca acel hormon este prezent, indiferent de intensitate, testul este unul pozitiv. Liniuta fiind slaba, inseamna ca este inca devreme, in cateva saptamani daca il refaci cel mai probabil vei vedea o linie mai accentuata.

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns:

Cumpara unul digital. Oricum, daca sunt 2 linii, è pozitiv. Si inca ceva, daca e pozitiv, si tu esti ingrijorata, ar trebui sa ii spui partenerului sau parintilor despre sarcina si sa ei cea mai Buna DECIZIE pentru tine dar sì pentru copil! Nu e o joaca sad

| Sophie88 explică (pentru Cristiana_Acojocaritei_1993):

Ar fi o sarcina dorita? Poate ca nu m-am exprimat corect, imi fac griji pentru ca imi doresc sa fie bine, insa linia de o saptamana tot slabuta e si nu stiu, poate e un semn ca nu e in regula ceva cu fatul, eventual e vorba de o sarcina extrauterina, am tot feluri de ganduri negative...

| Sophie88 explică (pentru Sophie88):

Rectific: Ar fi o sarcina dorita. Fara "?"

| Cristiana_Acojocaritei_1993 a răspuns (pentru Sophie88):

Nu are nici o legatura una cu cealalta. Daca e, esti in sarcina ta. Felicitari. Poti sa mergi la Gine sa faci prima vizita si iti vor spune ei daca este ok sau nu happy FELICITARI. SARCINA USOARA SI MULTA SANATATE