| kikomojojojo a întrebat:

Bună TPU, m-am înțepat într-un cui și îmi e frică să îi spun lui mama. Am nevoie sa vorbesc cu cineva că îmi e tare frica, am 18 ani dar mi-e frică să mă duc la spital acum mai ales cu pandemia asta, am nevoie sa vorbesc cu cineva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinMrs a răspuns:

Excluzand faptul ca la 18 ani nu vad motivul pentru care ti-ar fi frica sa le spui parintilor ca ai calcat intr-un cui, in functie de situatie ai putea sa:
- daca cuiul nu era ruginit si dupa ce te-ai intepat ai lasa sa curga putin sange pentru a curata plaga, ar trebui sa fie oky. Vezi si tu daca in decursul la cateva zile nu se infecteaza ai te mobilizezi notmal nu as fi ingrijorat. Poti pune in prealabil un pansament curat peste plaga, o curati in fiecare zi cu apa/sapun si eventual dezinfectant.
2. Daca cuiul era ruginit in momentul in care te-ai intepat trebuia aplicata presiune si lasat putin sa sangereze pentru a se curata cat mai bine. Dezinfectie cu apa sapun produse dezinfectante gen betatina sau ce se mai foloseste la noi. O vizita pe la un medic in prealabil a ti se face tetanos. Antibiotice prescrise si analgezice daca e cazul.
Acum depinde si unde te-ai intepat ca nu ai specificat.
Eu unul m-am intepat de zeci de ori in cuie si am fost oky insa depinde si de sistemul tau imunitar plus ca pe vremea mea se trata cu gaz lichid ( se turna pe rana/ comprese), surprinzator cu efect destul de bun insa nu as recomanda.

| kikomojojojo explică (pentru AlinMrs):

Îți mulțumesc că mi-ai răspuns și ți-ai luat din timp! Îmi era frică de reacția mamei mele dar până la urmă i-am spus a început să urle sa tipe sa plângă să facă urât a zis că sunt copil prost și tâmpit că sa săturat de viață și că își vine să își facă samăsad (da mama mea mă sperie mai mult decât un cui în picior) și plângeam și nu știam ce să fac căci nu știam dacă este grav, am fost la spital cu salvarea mia făcut injecție antitetanos ma bandajat și mi-a dat o rețetă daca așa se spune acum sunt acasă am ajuns cam greu da asta a fost îți mulțumesc mult că mi-ai răspuns!

| AlinMrs a răspuns (pentru kikomojojojo):

Cu placere si totodata te sfatuiesc sa lucrezi la relatia pe care o ai cu mama ta. Nu mi se pare normal sa iti fie frica de un parinte in special daca e vorba de o problema de sanatate indiferent ca e sau nu vina ta. De asta e parinte sa iti ofere suport din toate punctele. Mai ales din punct de vedere emotional
si asta consta in comunicare, pentru ca relatia voastra sa fie una armonioasa. In timp o sa se reflecte asupra ta si ai sa ajungi o persoana inhibata nefiind capabila sa ia decizii, ai sa te intrebi oare e bine sa fac x? Ce o sa zica y? Spun asta din propria-mi experienta si conteaza mult in masura de a putea progresa in viata

| kikomojojojo explică (pentru AlinMrs):

Da așa e și sunt foarte conștientă de asta știu în ce situație mă aflu ai in totalitate dreptate și știu astea dar unele lucruri nu se pot schimba cum ar fi mentalitatea mamei mele și cu asta se înțelege tot, eu încerc din răsputeri să fim altfel că suntem doar noi dar dacă nu vrea și partea cealaltă e ca și cum ai vorbi cu pereții. Azi m-am descurcat singura deși nu am mai fost în viața mea singura într-un oraș și mă simt oarecum mandra de mine că am reușit să rezolv situația(nu erau microbuze nu știam orașul și îmi tot treceau prin cap ce îmi zicea mama că o să mă pierd că nu sunt in stare de nimic) și să ajung acasă mă simt mândră că știu că pot, pot și vreau sunt destul de educata de viață să înțeleg ce e bine ce e rău așa că o să mă descurc cum pot evident o să mă lovesc și de bebele în viața pentru că nu ne naștem învățați dar o sa trec prin toate, chestia cu comunicarea nu am ce rezolva dar eu tot o iubesc și o respect dar prefer sa nu mă mai consum și să repar ceva ce nu se poate repara mulțumesc pentru sfaturi sper să vadă și alți care au nevoie și să ia în considerare pentru că ai mare dreptate

| kikomojojojo explică (pentru AlinMrs):

A și știu și că sfaturile altora nu îmi dau de mâncare sau un acoperiș deasupra, in ceea ce privește timiditatea inhibarea am de lucrat dar sunt pe drumul bun pentru că înainte daca cineva tipa la mine eu începeam să plâng cu timpul am crescut și m-am maturizat Numai sunt așa nu mai imi pasa ca atunci dar încerc să iau ce e mai bun din orice și să fie ca o lecție pentru mine chit că nu trec prin ele dar totuși bag la caphappy

| AlinMrs a răspuns (pentru kikomojojojo):

Primul pas e sa constentizezi in situatia in care te aflii si sa iei masuri in remedierea situatiei altfel nu o sa se schimbe nimic. Problema cu familia e ca, cu toate ca iti vor binele in multe situatii sunt mult prea protectivi. Si muti am trecut prin situatii de genu nu fa aia, ai grija la ce ora ajungi acasa, cu cine umblii si ce faci etc. Toate lucrurile astea nu fac decat sa amplifice starile de anxietate si sa te ingradeasca. Mama ta nu face de cat sa reflecte asupra ta din cate am inteles fricile si nesigurantele ei in anumite situatii. Uneori cum ai spus si tu nu poti schimba felul in care gandesc unele persoane insa poti schimba felul in care gandesti si actionezi tu.E viata ta in fond, actiunile pe care le faci intr-adevar au repercursiuni insa e bine sa le faci tu nu sa ia altii decizii in locul tau. Fie ca e vorba de familie.(asta in cazul in care nu esti minor). Le inveti in timp...nu lasa sa te afecteze prea mult, investeste in cunostintele tale si o sa fie bine. Succes!

9 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Esti imatur si inconstient!
Cum sa-ti fie frica sa-i spui mamei?
Spune-i mamei tale. Mai ales ca daca acel cui era ruginit sau murdar trebuie sa iei masuri drastice. E suficient daca mergi la medicul de familie. Te inteleg doar in ce priveste teama de covid.

| kikomojojojo explică (pentru Iote):

I-am spus până la urmă că nu puteam calca mama a început să urle și sa tipe a început să plângă și de asta mi.era frică(nu îmi era asa frică de picior cât de reacția mamei mele care o știu cum este)aveam nevoie de cineva care sa mă liniștească pot spune, îți mulțumesc că mi-ai răspuns

| Denisa0954 a răspuns:

Ar trebui să știi dacă ai facut vaccin antitetanos in ultimii 4 ani, daca nu ai facut si cuiul era ruginit, nu prea te vad bine.

| PsyhoChild a răspuns:

Nu e de joaca cu antitetanosul. Nu mergi la spital pentru treaba asta, suni doctorul de familie și îi spui iar el iti va face vaccinul