| Florennce a întrebat:

Mă confrunt cu insomniile.Nu pot dormi, mă trezesc tot timpul noaptea sau adorm foarte târziu. Mă duc devreme la culcare: între 22.00 și 22.30. Am fost la medic, mi-a dat să iau magneziu și mi-a spus că fiind la vârsta adolescenței ( aproape 17 ani) mă confrunt cu un dezechilibru hormonal.
Insomniile îmi afectează starea: sunt nervoasă, somnoroasă, tristă, irascibilă și mă concentrez foarte greu la școală.
Problema e că eu sunt o persoană foarte stresată, adică pe cât de veselă și vorbăreață sunt, pe atât de melancolică și interiorizată. Nu vorbesc despre mine și mă stresez cu notele și cu reușitele. M-au sfătuit să nu mă mai stresez, dar nu mi-au spus cum s-o fac.

Și, apoi, înainte să adorm, gândesc foarte mult, adică conștientul meu începe să lucreze parcă mai mult decât a lucrat ziua. Atunci găsesc soluții, cuvinte, caut semnificații, îmi imaginez, vorbesc cu mine însămi, îmi fac scenarii... Cu alte cuvinte : gândesc foarte mult înainte să adorm și nu mă pot opri din asta.
Nu mănânc înainte să dorm și-mi fac duș cu apă caldă, beau apă, chiar ceaiuri. Totuși am o stare nasoală și dorm foarte încordată și incomod.

Eu mai am și 2 surori mai mici de 3 ani, respectiv un an și-s cam gălăgioase...deși nu dorm cu mine,dar le aud prin casă adesea și oarecum mediul de zi cu zi, adică zgomotul infernal de la școală și zgomotul din casă când se joacă surorile mele, parcă mă influiențează. Simt nevoia de liniște profundă.
Întrebarea mea e : Cum pot depăși situațiile de stres?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Cu calm.

| SimpluAndrei a răspuns:

De obicei ce faci, ce zimti, ce vezi ziua influenteaza foarte mult somnul sunt sigur ca ai avut si zile cand puteai sa dormi, fara sa faci ce ti-a spus medicul.
Spune-mi mai detaliat ce faci in fiata de zi cu zi si atunci te-as putea ajuta

| anoonym a răspuns:

I-ati dormicum... inainte sa dormi bea niste lapte caldut si fa-ti un dus! somnic pufos

| dannycrtsz a răspuns:

Nu e cel mai bun raspuns pe care il astepti dar poate il iei in seama laughing. Incearca dopuri de urechi, si eu sunt cam cum te-ai descris tu si nu puteam dormi deloc, mai ales in timpul scolii, pana si ticaitul ceasului era insuportabil, am indepartat ceasul din camera mea, folosesc dopuri pentru urechi, beau un ceai cald si stau la tv, asa dorm mai usor. Stiu ca poate te trezesti din senin la ore tarzii chiar daca initial adormisesi, mi se intampla si mie, incearca sa te gandesti la ceva frumos, nu stiu. :*

| alexTPU a răspuns:

Seara inainte de culcare evita pe cat de mult sa stai in fata telefonului sau calculatorului(stiu ca vei zice ca nu are legatura dar si eu aveam cam aceeasi problema) si cand pui capul pe perna gandeste-te la lucruri amuzante sau care te fac sa iesi din rutina de zi cu zi eu m-am apucat de un sport si asta m-a ajutat foarte mult si mai gandeste-te ca nu trebuie sa te superi din lucrurile marunte cum ar fi notel si incearca sa faci ceva nou in fiecare zi(aceste lucruri m-au ajutat sa scap de problema ta

| RockOnGals a răspuns:

Bea un ceai de tei sau o ceasca cu lapte cald. Mai nou am auzit ca exista ceai de lavanda, m-a servit cineva si aproape am adormit acolo.Mai e ceva nu te mai uita la tv sau la calculator sau juca pe telefon cu o ora inainte de culcare