| Thebestkiller a întrebat:

Ma confrunt cu o mare problema!
Mi-au iesit cosuri pe fata si nu stiu cu sa scap de ele.Ma puteti ajuta?
Dau

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Eu zic sa le lasi in pace, sa nu faci tot felul de tratamente scrie de oricine pe internet pentru ca s-ar putea agrava si sa te doara sau sa se infecteze, cel mai bine ar fi sa le lasi sa traca sau sa le acoperi cu ceva.
Am incercat si eu tratamentele cu lamaia si castravetii si s-a facut mai rau. Consulta un medic daca e acnee dar nu doardaca sunt 2-3 cosuri mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Infuzie cu ceai de mușețel!

| piTiCcu a răspuns:

Tratement pentru Acnee -

1 - Coaja de portocala
Tratamentul cu coaja de portocala realizat acasa s-a dovedit a fi foarte eficient in tratarea acneei. Pentru tratament coaja de portocala se rade, se amesteca cu putina apa si se aplica pe zonele afectate de acnee.
2 - Usturoiul
Datorita proprietatilor sale antiseptice, usturoiul este folosit de foarte mult timp in tratarea acneei. Astfel, pentru uz extern specialistii recomanda pacientilor cu probleme sa se frece cu usturoi crud pe zonele afectate de acnee, deoarece ajuta la curatarea pielii de cosuri, pete si furunculi.
Pentru uz intern, specialistii recomanda consumarea a 3 catei de usturoi pe zi, timp de o luna. Aceasta cura purifica sistemul sanguin si curata acneea.
3 - Castravete
Castravete ras se aplica pe fata, ochi si gat timp de 15-20 minute, dupa care se indeparteaza cu apa calduta. Acesta este un excelent tonic pentru tenurile acneice si previne aparitia cosurilor si punctelor negre.
4 - Lamaie: taie o lamaie in doua si aplica sucul pe pielea traumatizata. Asteapta 20-30 de minute, timp in care acesta se va usca, apoi clateste.
Baftă!

| fearlessss a răspuns:

Foloseste o crema contra cosurilor
sau castravetele ras aplicat pe fata este foarte bun.

| Thebestkiller explică:

Vreau sa adaug k mi-am facut iubita iar multi cred ca de aceealaughinglaughing

| Liiia7 a răspuns:

Infuzie cu ceai de mușețel! Si incearca crema istorexin la mine functioneaza! Succes!

| Lifegreen a răspuns:

Ideal ar fi sa mergi la medicul dermatolog. Acesta iti va da un tratament adecvat tipului de cosi pe care ii ai. Bafta!

| Soriinax a răspuns:

O igiena corespunzatoare.