| andreisergiu123456789 a întrebat:

ma confrunt de vinerea asta cu o stare ciudata de ameteala! nu pot sa înțeleg ce se întâmplasadsimt amețeală la cap si la picioare, dar uneori se instalează si la mâini)! ce se întâmpla? funda!(menționez ca am simțit un frig ciudat la mâini si la picioare si am luat de câteva ori si paracetamol si algocalmin).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu stiu ca ametesti cu capul, nu cu miinile sau picioarele. Poate ne spui mai exact senzatia de la miini si picioare...
Daca nu reactioneaza la medicamente usoare, in tr-un astfel de caz e cel mai bine sa mergi la medic, poate fi ceva destul de grav, neurologic vorbind, dar daca te duci din timp, sa se rezolve.

| Reddfox a răspuns:

Nu trebuie sa stati picior peste picior, deoarece acest lucru comprima circulatia si accentueaza fenomenul de insuficienta circulatorie periferica.

Daca ai o munca statica ( la birou, in masina la condus, stat la pc foarte mult, sau in alte situatii, faceti pauze - o metoda foarte buna ar fi sa lucrati dupa
sistemul 50 + 10, adica 50 de minute sa lucrez, sa conduci sa te joci pe pc, etc si 10 minute sa faci pauza; timp in care sa va plimbati si sa faceti scurte exercitii ca sa revigorati circulatia ).

Ameteala este agravata de:

Pozitia ortostatica ( in picioare )
Miscarea capului
Ameteala este ameliorata de :

Repausul la pat
Liniste si relaxare

Trebuie să mergi urgent la doctor dacă

• Modificări ale stării de conştienţă sau alertă, cum ar fi leşin su lipsă de răspuns;
• Modificări ale stării mentale sau schimbarea bruscă a comportamentului, cum ar fi confuzia, delirul, letargia, halucinaţiile şi iluziile;
• Somnolenţă;
• Pierderea coordonării musculare;
• Paralizie sau incapacitatea de a mişca o parte a corpului;
• Convulsii;
• Cefalee severă;
• Modificări bruşte ale vederii, piederea vederii sau dureri oculare;
• Vărsături;
• Bănuieşti că ameţelile sunt cauzate de medicamentaţie.
• Febră de peste 39 de grade celsius, dureri de cap, gât rigid.
• Palpitaţii, dificultăţi respiratorii, dureri toracice, amorţirea unui braţ sau a unui picior, tulburări de vedere sau dificultăţi de articulare a limbajului.

| RonaRona a răspuns:

Ar putea fi din cauza oboselii. Când creierul nu este bine odihnit, îi este greu să trimită comenzi corpului. Principalele stări pe care le ai din cauza oboselii mari sunt:
Stări de greață
Dureri de cap
Frisoane
Amețeală
uneori și Febră musculară(te simți foarte încins și te dor mușchii). Asta se întâmplă când faci mișcări bruște.
Dacă știi că în ultimele zile te.ai culcat târziu și începi să prezinți mai multe dintre simptomele de mai sus, sigur este din cauza unei mari oboseli. Aceste simptome se întâlnesc și la o răceală.
P.S. Din cauza amețelii/ febrei musculare simți cum îți vibrează mâinile și picioarele.

| Pascu_Antonia_1992 a răspuns:

Salut happy nu mai lua paracetamol sau algocalmin. Ia un calciu si magneziu efervescent. Daca tot nu te simti bine, da o fuga la medicul de familie, nu e mare lucru. Sanatate!