| Anitta_Karla_1990 a întrebat:

ma doare burta, sunt constipata si am stari de greata, ceva sfaturi sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic urgent si nu te lua dupa neica nimeni. Nu se dau sfaturi fara consult si nu se poate face consult pe net.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Starea de vomă poate fii datorată constipatiei, ia un dulcolax sa ai scaun, de cit timp te simti asa? Ti a venit ciclul? Durerile de burtă pot insemna si faptul ca trebuie sa ti vină ciclul, ce vârstă ai? Merci.

| CuriousStuff a răspuns:

Clisma sub presiune laughing. Imi place cum isi dau oamenii cu parerea.
De cand esti constipat? Gazele merg? Daca e de mult si nu ai nici gaze, esti si balonat si ai greturi si varsaturi s-ar putea sa fie un ileus. Depinde si de varsta ta, conditia fizica, cata miscare faci. Nu lua laxative pentru ca daca nu e o simpla constipatie de natura alimentara o sa-ti faci si mai rau. Mananci destule fibre, fructe, lactate? Depinde si cat de des ai tu scaun, ca daca de obicei ai o data la 4 zile daca esti constipat de 6-7 zile nu e asa grav... Daca ai scaun o data pe zi, de obicei, o constipatie de o saptamana e grava si trebuie sa mergi la medic. Oricum cel mai bine ar fi sa te prezinti la medic, iti poate recomanda un tratamnet personalizat, in functie de nevoile tale.
Multa sanatate.

| urseyul a răspuns:

Incearca sa iei ceva pe baza de simeticona, sau 1 lingurita de bicarbonat de sodiu la jumate cana de apa

| Farcaș_Lore_2001 a răspuns:

Bea cat mai multe supe si ciorbe cel putin o data pe zi

| Delia45 a răspuns:

Ceva stiu de la bunica mea dar e o prostie