| geoconda a întrebat:

Bună TPU. Ma doare foarte, foarte tare urechea, nu pot dormi pe partea in care se afla, simt ca se astupa, durerea o ia usor pe gât si pe obraz, ma doare daca ating si este foarte durerooos. Din ce cauza oare? Urechea stângă nu are nimic, doar cea dreapta. Ma gandesc ca o fi putut intra vreo insecta? Sau am otită sau se trage de la măsea? Ce să fac?
Nu am cum sa merg la doctor, ai mei nu prea iau în serios asa ceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce parinti ai de nu ia lucrul asta in serios. Poate fi otita. Daca nu o tratezi se poate agrava.

| geoconda explică (pentru darrio2007):

Te-ai găsit tu domnule sa întrebi ce fel de părinți am! Cum îi am, așa sunt,! sunt părinții mei! Nu asta era problema. Dacă erați matur, va dădeai seama ca nu are rost sa va mai dati cu parerea când faptul este consumat deja! Dar, se pare că nu. Suntem in sec 21!

| darrio2007 a răspuns (pentru geoconda):

Atunci stai asa baiete cu ea netratata. Cand te va lasa auzul sa nu incepi sa te vaiti pe aici.

| geoconda explică (pentru darrio2007):

În primul rând, sunt fată si in al doilea rând, ce credeti ca rezolvați daca spuneti aici? Eu ce pot să fac? Am întrebat ca poate aveți unii situații asemănătoare!

| darrio2007 a răspuns (pentru geoconda):

P.S. Afla ca am copii mai mari decat tine si baiatul meu a avut aceeasi problema. Acum are auzul mai slab la urechea dreapta, din cauza ca nu mi-a spus problema la timp. Cand l-am dus la medic, avea deja o infectie minora. Dar voi sunteti „jmecheri", ce va trebuie medic. Exista aplicatie, care numai daca o instalezi in telefon, te-a si tratat. Tipic generatiei actuale, of!

| geoconda explică (pentru darrio2007):

Păi eu as vrea la doctor, dar cine să mă ducă? Si de aici a plecat totul! Nu aveti ce comenta în privința părinților! Am spus! Lasati-o asa ca se ajunge altundeva si... ma doare urechea.

| darrio2007 a răspuns (pentru geoconda):

Mergi singura daca pe parintii tai ii doare in dos.

| darrio2007 a răspuns (pentru geoconda):

Fata sau baiat, infectia este la fel.

| sierra1 a răspuns:

" Geomarsi : Ma doare foarte foarte tare urechea,...Din ce cauza oare?"

consultații online sunt s.f. sau doar cizmarii dau. Tu du-te la medic dacă ții la tine

" Geomarsi : ai mei nu prea iau în serios asa ceva" - să aibă ei dreptate?

| geoconda explică (pentru sierra1):

Stiu și eu ce am scris, nu-mi trebuie reamintit!
Ce să aibă dreptate?

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

" Geomarsi : Ce să aibă dreptate?"

ai probleme la ințelegerea unui text?

| geoconda explică (pentru sierra1):

Tocmai de aia te-am întrebat! Tu ai probleme în înțelegerea unui text interogativ de 4 cuvinte?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil otită. Dacă ai tăi nu iau în serios, otitele repetate pot duce la pierderea auzului.

| Alverto a răspuns:

Salut
Aplicația asta sigur te va ajuta: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ada.app
Dar trebuie sa discuți cu părinții tăi că sunt șanse să se poata agrava dacă nu e investigat

| geoconda explică (pentru Alverto):

Mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Cu aplicatia asta chiar ca se vindeca. De ce sa mai mearga la medic(ironic)?

| Alverto a răspuns (pentru darrio2007):

Mai Darrio, daca nu știi despre ce e vorba de ce vorbești de prisos? Ai incercat macar aplicația și nu ți-a plăcut? Dacă nu, mai bine tăceai că știi cum e daca tăceai filosof rămâneai

| darrio2007 a răspuns (pentru Alverto):

Aplicatia aia face si spalaturi in urechi, iti da si antibiotic pentru infectie?

| geoconda explică (pentru darrio2007):

Aoleu! E grav!

| geoconda explică:

Am fost la medic! Mulțumesc!

| geoconda explică:

Pot să spun la fel despre tine!

| Olsen a răspuns:

Infecție interna. Mergi la ORL pana nu se agravează și mai rău decât în cazul de fata.

| geoconda explică (pentru Olsen):

Am fost la dr de familie, a zis ca am foarte roșu în ureche. Mi a prescris niște pastile si picături si acum le am luat de la farmacie. Astept sa-mi treaca si sper sa-mi treaca ca e f rau

| Alexnix1 a răspuns:

Este otita. Trebuie sa iei de la farmacie niste picaturi specializate.

| geoconda explică (pentru Alexnix1):

Doamne! Si cum se procedează cu picăturile alea? Imi e frica!

| Alexnix1 a răspuns (pentru geoconda):

Se pun in ureche. Nu doare deloc.
Dar se simte un pic ciudat, ce-i drept.

| geoconda explică (pentru Alexnix1):

Imi pusei si doamne era cat pe cer să mor! Doamneeee