| Raluca0558 a întrebat:

Maine o sa ma duc sa-mi pun piercing in limba la un prieten si as vrea sa stiu daca pot sa iau o pastila calmanta imediat dupa si cu ce trebuie sa ma curat. happy
Multumesc anticipat happy.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anna333 a răspuns:

Calmeaza-te Raluca. Nu lua nici un antibiotic. Prietenul care-ti da pierce-ul iti va spune ce anti-inflamator trebuie sa iei. Anti-inflamatorul trebuie luat deoarece te apara atat de o eventuala infectie si ajuta sa se dezumfle mai repede limba.
Ai grija sa mergi la cineva de incredere care a mai dat caci sunt multe vene ce ar putea fi atinse si totul sa fie steril.
Cu mancarea e mai ciudat o saptamana, dar eu a2a zi deja eram la MC(copil nebun ce eram) si dupa 2 zile am baut metaxa desi cica n-ai voie alcool. Mie de la alcool mi-a fost bine. Dupa seara aia vorbeam normal si mancam orice. Il am de vreo 5 ani si n-am avut probleme.

inca ceva! in noaptea in care ti-l da sa nu dormi, sau sa dormi in fund sa nu ti se umfle rau limba. ajuta mult.

Sper ca ti-am facut curaj. sa-l porti sanatoasa!

| Raluca0558 explică (pentru Anna333):

Mercii Anna:*. Mai am o intrebare. dupa ce mananc trebuie sa te clatesc cu apa de gura? happy

| Raluca0558 explică (pentru Anna333):

Mercii Anna :*. Mai am 2 intrebarii. 1. ti'ai pus pierce'ul cu anestezie? 2.cu ce trebuie sa ma clatesc dupa ce manac?batting eyelashes.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poti sa faci o infectie de ajungi direct la spital.

| NCL a răspuns:

Parerea mea ar fi sa iei un antibiotic dupa ce iti faci. pentru a nu se infecta si pentru a se desunfla mai repede.happy Iar pentru calmare a durerii ia un tador.

| Anna333 a răspuns:

Da mi-a facut anestezie. mi-a pus xilina. gasesti la farmacie, dar se da cu reteta.
Poti incerca daca nu-ti da madicul reteta sa tii in gura mai mult timp apa puternica de gura sau alool sa amorteasca. oricum nu doare si nu curge sange.
cat despre clatire apa de gura este buna dar trebuie ceva mai light ca ustura grav. in primele 2 zile incearca doar cu apa sa clatesti cat poti si mananca intr-o parte.