| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

mama mea e gripata rau ziceti-mi, SOCUL e bun la gripa, raceala? I-am dat sirop de brad pentru tuse, ceai de TEI, de SCAI VANAT nu-l suporta, decarteaza dupa el...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mie mi--au recomandat la farmacie NUROFEN pentru RĂCEALĂ și GRIPĂ (26 lei/ 12 tablete, la Polisano), doua tablete (odata!) dimineata și inca doua, seara. Asa se administreaza in primele doua zile de gripă, apoi se răresc.
Eu am luat una si la amiază, deci 5/zi.

Dacă e gripată, cu părere de rău, sa stii ca se va transmite si la tine, daca nu esti vaccinat.
Daca vrei neapărat ceva produse naturale, intreaba la farmacie. Eu nu m-am bazat niciodata pe ele...
Ar putea merge la serviciul de urgență și i se dă tratament.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu de ceaiuri si medicamente. Stiu doar ca trebuie sa-si intareasca sistemul imunitar; adica fara dulciuri, fara zahar, pentru ca zaharul slabeste sistemul imunitar. Sa foloseasca propolis, dar nu miere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu stea in frig. Eu tuseam rau si am pus in sandvisuri ceapa taiata lasata peste noapte in miere si acum vad ca nu prea mai tusesc. Pentru tuse lichide calde cu precadere, miere si zeama de lamaie in apa fierbinte. Dupa voma sa manance mai mult iaurt, mere la cuptor, orez o zi doua. Nu poate manca orice daca a vomat, sa evite alimentele grase.

| Țoglă a răspuns:

Dacă e gripată rău, să bea ceaiuri, supe și să ia paracetamol timp de 3 zile. Citește prospectul. Sau și mai bine, mergi la farmacie și cere o recomandare.

Dacă era doar o formă ușoară de gripă, nu recomandam medicamente.

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Sper sa te ajute tratamentele cu ceai. E tratament nu simplu ceai.
Ceaiuri:
cea mai buna este infuzia din frunze de patlagina: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma doua cani pe zi, cu lingurita;
infuzie de plamadica: doua lingurite la o cana de apa fiarta, din care se consuma 2-3 cani pe zi;
infuzie din muguri de pin: o lingurita de muguri de pin proaspeti sau uscati, la o cana de apa clocotita, din care se consuma 2-3 cani pe zi, indulcite cu miere de albine;

http://www.qdidactic.com/......nha236.php
http://www.qdidactic.com/......i-a268.php

Detalii despre boala:
http://www.esanatos.com/boli/bolile-infectioase/tusea-convulsiva84891.php

Daca apar complicatii:
http://www.mediculmeu.com/boli/tusea-complicatii-si-tratament.php

| Ravenous a răspuns:

Parerea mea...un medic va stii mai bine sa te ajute decat niste straini pe internet...zic si eu. Mai bine o duci la un medic.