| Bybybyty a întrebat:

mama vrea sa ma duca la ginecolog, dar mie imi este super frica, nu stiu ce mi se va intampla, ce imi va face.help. dau funda. Imi puteti explica ce imi va face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă eşti virgină, ce "probleme" ai ( pentru ce vrea să te ducă la ginecolog ), etc.

Dă aceste detalii, apoi îţi explic.

Toate cele bune.

| Bybybyty explică (pentru bursuc001):

Sunt vr. /nu stiu exact, pur si simplu un control.

| BiancaByaBianca a răspuns (pentru Bybybyty):

Ecografie.

| bursuc001 a răspuns (pentru Bybybyty):

Din moment ce eşti virgină şi NU ai nici o problemă de sănătate ( întârzieri ale menstrei, secreţii dubioase, mâncărimi, usturimi, etc. ), atunci CRED că mama ta vrea să "verifice" dacă mai eşti virgină happy

Altfel, NU prea are nici un sens acest control ginecologic.

Oricum, medicul te va întreba dacă eşti virgină ( dacă NU te întreabă, atunci îi spui tu ).

Probabil că o să-ţi pună unele întrebări legate de ciclul tău menstrual, datele la care ai avut menstruaţie, etc.

Eventual, o să te palpeze ( cu mâna ) pe abdomen ( pe burtică ) în zona ovarelor.
De asemenea, dacă ai o anumită problemă ( pe care n-ai precizat-o aici ), probabil că o să-ţi facă şi o ecografie ovariană/pelvină ( abdominală ).

Cam în asta va consta controlul ginecologic!

Dacă mama ta vrea să "verifice" dacă mai eşti virgină, atunci o să-l întrebe pe medic acest aspect şi el se va uita dacă himenul tău este intact.

Cam asta e.

O seară frumoasă.

| Klaudiu214 a răspuns:

Te controleaza la pasaricalaughing

| Bybybyty explică (pentru Klaudiu214):

Esti baiat habar nu ai.