| anonima455 a întrebat:

Bună, TPU! Metoda de albire a dinților cu ajutorul bicarbonatului de sodiu este dăunătoare danturii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu-ti albeste nimic bicarbonatu, e un mit laughing
Poti obtine efectul de dinti mai luminosi daca ii ai fara pete si deja au o nuanta alba.
Daca sunt galbeni, raman la felwinking

| Panamax a răspuns:

Pe termen scurt chiar albeste dintii prin efectul de abraziune, dar pe termen lung smaltul se va deteriora din cauza zgarieturilor provocate de granulele de sare sau de bicarbonat.
Cel mai simplu te duci la dentist.

| AnastasiaK a răspuns:

Este daunatoare daca o faci tu acasa si freci bicarbonatul de dinti. Daca mergi, in schimb, la dentist si vorbim despre bicarbonatul folosit la airflow, e cu totul alta poveste. Atunci e benefic.

| TheGentleman a răspuns:

Apa de gură, plus dușul bucal. Dar mai întâi treci pe la stomatolog să-ți îndepărteze cariile existente și placa bacteriană/tartrul

Durează câteva minute, iată: https://www.youtube.com/watch?v=pUBEwB3caFM

| Nume6 a răspuns:

Nu-ţi albește nimic bicarbonatul de sodiu, să zicem că îţi albește dar rămâi fără smalţ în același timp, iar dacă atacă smalţul dinţilor, în timp poate duce la fragilitatea dinţilor și într-un final la căderea acestora, dat fiind faptul că bicarbonatul de sodiu e un acid. E similar cu sucurile carbogazoase care sunt și ele acide și ne atacă și ele smalţul dinţilor. Ba chiar te poţi pomenii cu bube pe la gură și nu știi de ce ţi-au apărut. Nu mai citii toate sfaturile după net dacă nu vrei să rămâi fără dinţi. Albirea se face doar într-un cabinet stomatologic. Dacă era așa să se albească cu așa ceva toată lumea fără bani pentru stomatolog aveau toţi dinţii albi și frumoși dat fiind faptul că bicarbonatul e la îndemâna oricui sau chiar vedetelor care dau bani pentru albire crezi că nu le era mai ușor să se bălăcească cu bicarbonat acasă și să le albească "instant" dinţii? Așa că ca să te bucuri de sănătatea dinţilor și albirea acestora pe termen lung du-te la un stomatolog care îţi va recomanda ce și cum.

| AlleXuSS a răspuns:

Buna nu stiu ce sa zic despre bicarbonat mai bine folosesti sare pisata impreuna cu pasta de dinti si pentru a scapa de gustul acela sarat poti folosi suc stors dintr-o lamaie! xD
Succes!

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru AlleXuSS):

Hmm... Nu recomand! Lamaie contine numerosi acizi ce ataca in timp smaltului dintilor, ducand la aparitia cariilor.

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru OttoVonAegyssus):

*lamaia

| AlleXuSS a răspuns (pentru OttoVonAegyssus):

Hmm de ce crezi asta?
eu unul mananc lamaie cu zahar si din contra imi ploua in gura numa cand ma gandesc laughing prefer o lamaie decat o portocala nu vad de ce ar fi daunator acel suc de la lamaie pana si ceva tarie merge cu el xD

| OttoVonAegyssus a răspuns (pentru AlleXuSS):

Am scris despre periajul cu bicarbonat de sodiu în combinație cu sucul de lămaie, direct pe suprafata dintilor. DOAMNE FEREȘTE, nu am scris nimic' despre Sfânta Bere sau Binecuvântata Tequila... big grin

| AnastasiaK a răspuns (pentru AlleXuSS):

Ce legatura are faptul ca tie iti place lamaia cu sanatatea dintilor? Unora le place sa nu se spele pe dinti, asta nu inseamna ca e si ok. Iar ideea cu sarea pentru dinti, iar mi se pare aiurea. Sarea e abraziva, bicarbonatul la fel, cu ele nu faci decat sa cauzezi microleziuni la nivelul smaltului. Aveti pasta de dinti, oameni buni, folositi-o. Nu inteleg toata faza cu "remediile" astea facute acasa...e clar ca pasta de dinti e net superioara oricarei idei gasite de voi, asta daca nu cumva aveti studii superioare in chimie, caz in care tot e discutabil.

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Nu il aplica direct pe dinti! Pentru a evita aplicarea directa a bicarbonatului pe dinti, prin metoda periajului: pune jumatate de lingurita intr-un pahar cu apa si clateste gura foarte bine, dupa ce te-ai spalat pe dinti.
Indiferent de modul in care vrei sa utilizezi aceasta substanta pentru curatarea dintilor, nu trebuie sa incluzi bicarbonatul de sodiu in igiena orala zilnica. Pentru a evita orice alt risc medical, utilizeaza bicarbonatul de sodiu o data la 7-10 zile.