| Anonim89723 a întrebat:

Mi-a aparut o umflatura in partea dreapta a abdomenului. Nu doare, doar ma deranjeaza putin. Oare ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Poate fi un inceput de hernie.

Ce este o hernie?
Hernia implică exteriorizarea sub piele a unui organ intraabdominal, printr-un punct slab preexistent al peretelui muscular. Puncte de minimă rezistenţă sunt buricul, pe unde se produce hernia ombilicală; linia dintre buric şi stern, pe unde se produce hernia epigastrică; orificiile inghinale, pe unde se produce hernia inghinală; orificiul femural, pe unde apare hernia femurală. Când hernia se produce printr-un punct slab dobândit pe parcursul vieţii (postoperator, de exemplu), vorbim de eventraţie. Cel mai frecvent herniază marele epiploon („prapurul"), intestinul subţire, intestinul gros şi vezica urinară.

Cu puţine excepţii, organele herniate sunt îmbrăcate în peritoneu (foiţa care căptuşeşte abdomenul la interior), care formează aşa-numitul sac al herniei, cu atât mai gros şi mai mare cu cât hernia e mai veche.
Cum se manifestă hernia?
Hernia se palpează ca o umflătură sub piele, în zonele menţionate. Apare sau creşte în dimensiuni stând în picioare, tuşind, contractând muşchii abdomenului. La început hernia este mică şi se retrage în poziţie orizontală sau împinsă la loc cu mâna, cu timpul rămâne vizibilă în permanenţă. Iniţial predomină manifestările locale: durere la mers, după efort sau tuse prelungită. Cu timpul, organul herniat nu mai revine în abdomen şi apar manifestări specifice lui: dureri în capul pieptului (epiploon, apendice), greţuri sau chiar vărsături (intestin subţire), constipaţie (intestin gros), urinări frecvente ori dificile (vezică urinară).

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Poate fi un ganglion limfatic superficial din regiunea abdominala care s-a marit(inflamat) din cauza vreunui focar de infectie in organism--- nu se stie! Du-te, intai, la medicul de familie pentru o consultatie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi un ganglion, o infectie sau o hernie. Consultul nu se face pe net. Mergi la medic chiar daca nu te deranjeaza!

| Anonim89723 explică (pentru Salontanul):

Am intrebat deoarece eram speriata si doar ieri am observat. Azi normal ca am fost la medic.

| CuriousStuff a răspuns:

Diagnosticul ti-l pune medicul, ar putea fi multe si daca ti le insir doar o sa te speriu degeaba. Depinde si de natura acelei umflaturi, e mobila, nu e mobila, e mai rosie, e moale, e tare, unde e mai exact... Multe intrebari care nu isi au rostul aici, pentru ca pana la urma noi doar putem sa ne dam cu parerea. Fugi la medic si el o sa-ti spuna cu certitudine ce ai.
Multa sanatate.

| Psychothic a răspuns:

Sunt multe posibilitati, si cel mai probabil este hernie.
Dar ai putea incerca sa tusesti fortat sa vezi daca te deranjeaza zona respectiva si daca se umfla acea umflatura.
Dar ar putea fi si altceva, ganglion cum spunea cineva.
Noi nu putem sti cu certitudine.
Noi ti-am dat cateva idei, dar ca sa nu ramai dubii mergi la medicul de familie, si el te va trimite la chirurgie unde iti vor spune ce ai.

| Annamaria211001 a răspuns:

Consulta medicul, este cel mai bine.