| dublud a întrebat:

mi-am facut analizele si mi-a iesit ca am prea mult MIV. Stie cineva ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Daca e vorba de MCV inseamna ca ai macrocitoza, adica celulele rosii au dimensiuni mai mari.
http://mymed.ro/interpretarea-hemoleucogramei.html

| andreidraga a răspuns:

Sigur nu era MCV-ul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Media volumului globulelor (MCV) - marime globulelor rosii
dacă MCV este mai mare decât valoarea medie: anemie macrocitară.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anemia macrocitară este anemia datorată unui deficit de vitamine cu rol în maturarea nucleului globulelor rosii. În cele mai multe cazuri este incriminată lipsa vitaminei B12 și, mai rar, carența de acid folic sau de vitamină B6.

Cauzele deficitului de vitamine sunt superpozabile cauzelor anemiilor macrocitare:
- aport alimentar insuficient, adică consumul de alimentare care nu conțin vitaminele respective
- absorbție deficitară din intestin a vitaminelor
- lipsa din intestin a unor factori indispensabili pentru absorbția vitaminelor, cum este factorul intrinsec, factor secretat de stomac, implicat în absorbția vitaminei B12
- consum mai mare decât cel obișnuiot, întâlnit atât în situații fiziopatologice, cum sunt creșterea, sarcina și alăptarea, cât și în situații patologice, cum sunt hipertiroidia, adică creșterea funcției glandei tiroide, cancerulm în care celulele tumorale se înmulțesc mai repede decât celulele normale, sau anemiile hemolitice, în care regenerarea globulelor roșii distruse presupune și un consum crescut de biocatalizatori, cum sunt vitaminele
- pierderi mai mari decât normalul ale acestor vitamine.

Anemia macrocitară mai este cunoscută și ca anemie Biermer, care este de fapt un tip particular de anemie macrocitară, dar termenul a devenit generic pentru toate tipurile de anemii macrocitare și megaloblastice.