Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Mi s-au dezlipit 2 brackets de la aparat, unul de pe un molar complet si celalalt de pe un canin aproape complet. Eu trebuia sa revin la stomatolog peste 3 saptamani. Deci intrebarile ar fi: e posibil sa mi se desprins din cauza ca dintii de sus se sprijineau de brackets? ( cu alimentatia am fost foarte atenta, nu mancam nimic tare sau lipicios nu muscam), faptul ca am mancat chipsuri de 2 ori a contribuit?, se plateste din nou aparatul sau doar lipirea?, sa astept pana la programare sau sa merg mai devreme?, cu mancatul cum fac? As vrea sa raspunda doar cei cu aparat dentar si nu chestii luate de pe net. Mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da, e posibil sa se desprins din cauza ca dintii de sus se sprijineau de brackets.

| zăGhost a răspuns:

Mergi mai devreme! De la chipsuri, cel mai probabil. Cand ti l- ai pus trebuia sa iti zica faptul ca nu ai voie deloc chipsuri. Ma gandesc ca platesti numai bracketii.

| AnonimnusAno a răspuns (pentru zăGhost):

Am mancat doar o data si in urma cu 2 saptamani chipsuri chio. Cu o zi inainte am mancat chipsuri din acelea moi care se topesc imediat, nu stiu din ce sunt facute dar nu sunt cartofi, cartofi. Plus ca am avut grija cand le-am mestecat, mai intai le-am tinut pe limba si bagam cate unul. E posibil chiar de la asta sa fie?

| zăGhost a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Cred ca poate contribui. Stiu ca e recomandat sa eviti chipsurile cat porti aparat. Motivul presupun ca e sa nu desprinzi sau sa rupi bracketii.