| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, nu e greu sa spun asta dar de cativa ani am o problema care cred ca se numeste rinichi timizi, si pana acum nu prea ma afecta dar de un timp nu pot sa urinez daca mai e cineva in baie (bai publice) sau daca nu e liniste, si chiar daca pleaca toti din baie si raman singur imi trebuie 3 minute de incercari ca sa o pot face, am incercat sa incerc chestia cu gandire pozitiva si sa nu ma gandesc la nimic dar nu merge, cred ca asta ma incurca foarte tare din moment ce sunt in vacanta si nu doar, ce credeti ca pot sa fac in privinta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nici eu nu prea pot sa îmi fac nevoile cu cineva prin zona.Am iubit și părinții, iar dacă se intampla sa fie pe hol nu am cum sa fac.
Mulți ne confruntam cu "problema" asta si nu e neapărat ceva anormal.

Încearcă sa dai drumul la apa când ești la baie, sa pui hârtie igienica în wc etc de început pana te obișnuiești.

| LPCTSTR a răspuns:

Terminologia e contraintuitiva si gresita dpdv biologic, rinichii filtreaza permanent sangele si nu depoziteaza urina, asta e treaba vezicii urinare, deci vezica ti-e "timida".
Vorbim de sfincterul vezical care nu se relaxeaza si peretii vezicii care nu se contracta, care sa formeze presiune pentru a elimina urina; sunt functiile sistemului vegetativ, deci daca nu vorbim de o cauza psihologica (activarea pe cale psihologica/emotionala a sistemului nervos vegetativ simpatic; ceea ce eu zic ca e cazul), atunci s-ar putea sa ti se deterioreze o componenta: fie sistemul vegetativ, fie caile care pleaca de la maduva si duc la vezica, fie vezica (muschii) in sine. Insa cum tot ce stiu vine din lectiile din clasa a 12-a, ti-ai face un bine sa mergi la un medic, urolog daca nu ma insel.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Baga ceva in urechi ca sa nu mai auzi zgomotul. O sa simti ca esti singur si o sa poti face.