| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU,
Nu ma trimiteti la doctor sad Deci, sa va marturisesc ce ma framanta :cu cateva luni in urma incepusem (nu stiu din ce cauza) sa sufar de asa zisa paralizie in somn, si culmea mananc sanatos: fructe, legume, lactale etc, dulciuri daca mananc o data pe luna iar sucuri acidulate nu mai beau de vreo 2-3 ani.
Aceste episoade le am numai spre dimineata, cam de la ora 4. Ciudat este ca imi dau seama repede ca sunt intr-un vis(lucid dreaming), totul pare atat de real ...simt cum stau comod in patul meu adormita si totodata ma simt si in lumea visului cand pun mana pe un obiect sau particip la o actiune, cu alte cuvinte ( ma simt in 2 locuri deodata) dupa care ma trezesc cu adevarat dar raman paralizata complet! Nu pot misca nici macar un deget (credeti-ma e infiorator) in fine, a trecut o perioada in care nu am mai avut astfel de episoade dar acum cand ma pun la somn seara aproape sa atipesc simt cum imi amorteste gatul...simt niste furnicaturi in jurul lui si tresar mereu pana reusesc sa adorm dupa care am un somn adanc pana dimineata.
1 Credeti ca asa zisa paralizie in somn poate ascunde afectiuni grave?
2Visele lucide vi se par normale(cele in care te simti in 2 locuri deodata)?
3Cel mai tare ma ingrijoreaza amortirea gatului care a aparut cu cateva seri in urma...ce ar putea fi?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geopopiku a răspuns:

Stiu ca in timpul somnului corpul nostru intr-un fel paralizeaza ca sa nu ne ranim in somn (gen dam din maini sau picioare si ne putem autorani) ..probabil atunci cand te afli la pragul dintre vis si realitate si nu poti sa te misti din cauza acelei paralizi te speri si ai aceasta impresie de a fi in 2 locuri ...amortirea gatului probabil e de la pozitie lui, si mie mi s-a intamplat uneori mi se si intepeneste... oricum daca aceste lucruri te deranjaza poti sa mergi la un specialist in probleme legate de somn.ups ai spus sa nu te trimit. sfatul meu este sa schimbi patul sau camera unde dori sau mai stiu eu ce poate ca unele lucruri din camera ta au un impact psihologic asupra ta..somn usor.big grin

2 răspunsuri:
| Braunion a răspuns:

1) Nu, e pe fond de stres
2) Da, tot pe fondul anxietatii si stresului
3) O manifestare somatica a anxietatii

De trecut nu trece fara tratament, de regula se agraveaza in timp ducand si la o serie de fobii.

| Valentyna951 a răspuns:

1. Este posibil sa fie ceva grav sau ceva care va trece in timp dar totusi iti recomand sa consulti un doctor.
2.Vise de acest gen nu sunt ceva de speriat, cred ca li se intampla tuturor ( si mie ) deci cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi
3. Amortirea gatului poate fi provocata de pozitia capului ( adica cum te asezi cu capul pe perna ). Sfatul meu : consulta un doctor ca totul sa fie in regula.
Sper ca te-am ajutat!