| sftb a întrebat:

nu stiu cum sa incep dar incep cu inceputul. Citeam o carte de lasat de fumat Alen Carr, probabil ca stiti si acolo a fost o fraza ca oamenii care fumeaza sunt posedati, zis la misto acolo si am inceput sa am o fobie despre asta, o teama. Am facut si atacuri de panica dar si inainte de astea mai aveam fobii, gen de politie cand vedeam imi sarea inima dar stiam ca nu am facut nimic, de inchisoare, de intuneric, oare asa e firea mea? Adica tot din cauza unor povesti imi era frica. Astept un raspuns, precizez ca fobia asta cu oamenii posedati si din astea a fost dupa ce am ramas fara masina, am avut o depresie si am baut foarte mult in acea perioada.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca un psiholog te-ar rezolva.

| antimulte a răspuns:

Nu as spune posedati, ci dependenti. Daca ai avut probleme cu alcoolul atunci stii cum e cu o dependenta sau alta.
Incearca sa treci peste episoadele astea, gandeste la rece, ce ti se poate intampla si ce nu. Realist vorbind. Daca nu reusesti apeleaza la un medic, si nu ma refer la terapeuti neaparat, dar s-ar putea sa ai nevoie de ceva tratament pentru anxietate, depresie, comportament obsesiv etc. Medicul pune diagnostic si tratament. Multa sanatate!

| mentholinks a răspuns:

Da, fumatorii sunt posedati de nicotina.

| Pinkvanilla9 a răspuns:

Eu cred că suferi de anxietate cu siguranță mai ales că le ai avut pe amândouă. Poate și acum le ai, depresie și anxietate. In cazul meu, așa puternică mi-a fost anxietatea că am intrat în depresie până la gânduri sinucigașe și m-am ales cu insomnii in fiecare noapte și până acum, mi s-a făcut efectiv frică de somn. Dar nu cred că mai am depresie, însă anxietate da. Și la mine a inceput fara o reacție normală, in fiecare dimineață mă trezeam brusc din cauza clopotelor(este o biserică în apropiere) și înainte nu aveam nicio problema de genul asta. Nu știu ce să zic? Ai fost la psiholog/ psihiatru?