| Carolina1972 a întrebat:

Buna TPU! O ecografie abdominala ca sa ma asigur ca bebelușul este ok pot face Și fără programare? Și cât costa? Am programare la ginecolog dar peste 2 săptămâni și nu mai am răbdare as vrea sa merg mâine la un centru medical in oraș.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Exista unele clinici private care primesc urgente sau persoane fara programare, dar costurile sunt ceva mai piperate. Poti suna si intreba la diverse clinici sau cabinete ginecologice din orasul tau.

Daca ai experimentat dureri abdominale, sangerari sau exista alte semne pe care tu le percepi ca fiind in neregula cu sarcina, la fel de bine te poti prezenta in cadrul serviciului de Urgente din cadrul maternitatii (sau a spitalului care are si sectie de obstetrica-ginecologie in cazul in care in orasul tau acestea se afla in cadrul aceleasi cladiri) explicand starile prin care ai trecut si ti se va face o ecografie pentru a determina daca este totul in regula.

Numai bine!

| Dintrebare a răspuns:

Buna, si daca mergi la spital privat tot trebuie sa faci programare. Costa aproximativ 150 de lei. Dar va trebui sa platesti si consultatia pentru ca cineva trebuie sa stie citi ecografia. Dar nu vad de ce ai merge la un alt ginecolog decat cel care iti urmareste sarcina.

| Pigion123 a răspuns:

Daca ai bebeu, nu e de bine