| david1996 a întrebat:

TPU!

O mica problema am si eu: mi s-a rupt o parte dintr-un dinte (mai exact la al doilea premolar dupa canin, partea stanga - sus). Stiti bine ca premolarii au doi colti. Mie mi s-a rupt coltul din fata (din cauza ca am mancat ceva prea tare). Eu am mai avut o problema mai demult cu exact acelasi premolar. Am avut o carie si dupa ce medicul dentist mi-a scos caria, mi-a umplut dintele cu ghips. Deci acest ghips tine acum loc de coltul din fata. Trebuie sa merg la un dentist sa-mi faca o reconstructie dentara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| numedeutilizator a răspuns:

Mergi la dentist si o sa-ti faca o plomba pentru coltisorul care ti s-a rupt. si igiena e foarte importanta pentru ca daca nu te speli corect ti se demineralizeaza dintii si sunt mult mai expusi la accidente de genul asta cu ai tu acum.

2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Daca ai atat de mult din el distrus, probabil ti se va recomanda sa iti faci o coronita pe acel dinte. Si este o solutie mai buna pe termen lung pentru ca acel compozit, daca nu are suficient dinte pe care sa se prinda, va zbura dupa ceva timp, mai ales daca te avanti la alimente dure.