| luisa6 a întrebat:

Bună TPU, pe 25 mai am avut un control ginecologic, mi-am făcut o ecografie transvaginală apoi Doamna Doctor mi s-a recomandat să fac nişte analize de hormoni in a treia zi a ciclului menstrual la sângerare, le-am făcut şi au ieşit ok doar că mi s-a spus că am ovarul stâng micro polichistic, mi s-a dat ca şi tratament anticoncepţionale pentru a opri procesul greşit, doctor mi-a spus că hipofiza creierului meu trimite comandă greșită la ovare iar din această cauză se produc chisturi ovariene, pe data de 8 iunie luna trecută mi-a venit menstruaţia şi m-a ţinut 8 zile iar pe data de 28-29 iunie am avut nişte scurgeri de culoare maro foarte închis cam să zic la cantitate de doar 2 linguri, mi-a întarziat menstruaţia 9 zile până acum, pe data de 8 iulie am efectuat un test de sarcină care a ieşit negativ, de ieri 16 iulie până azi 17 iulie am dureri sub buric pe toată partea abdomenului, pelvisul mă doare, este foarte sensibil dacă mă apăs, azi am avut o uşoară stare foarte mică de greaţă, am început să urinez foarte des în ultimul timp, în ultimul timp am secreţii vaginale lichide apoase, noncolore, mă doare sub buric la palpare pe toată partea pelvisului, în ultimele 2 săptămâni sânii mei au devenit sensibili la atingere şi uşor dureroşi, n-am idee ce se întâmplă de data asta dar e foarte ciudat, oare o fi din cauza problemelor pe care le am cu ovarele sau poate fi altceva? Vă rog, un sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca tie ti-a intarziat ciclul 9 zile, dar ai facut testul pe 8 iulie, adica acum 9 zile, inseaman ca testul a fost facut eronat si inutil, fiind facut mult prea devreme pentru a arata situatia corecta si reala.
Repeta testul de sarcina la 10 zile de intarziere.
Daca nu esti sigura, fa testul DUPA 21 de zile, de la utima partida sexuala.

| luisa6 explică (pentru Violleta2022):

Dar dacă ar fi sarcină, e normal să am durere sub buric, de uter?

| Violleta2022 a răspuns (pentru luisa6):

Durerile sub buric au multe cauze, de la gaze intestinale, indigestie, paraziti intestinali samd.
Durerile de uter si ovare se simt in pelvis, nu sub buric.
Cand esti insarcinata, de obicei nu ai dureri de nici un fel, dar este diferit la fiecare femeie.
Eu nu am avut niciodata dureri de burta sau pelvis, cat am fost gravida(si am fost de 2 ori).

| luisa6 explică (pentru Violleta2022):

Păi da în pelvis foarte jos de buric aproape de organul genital

| Violleta2022 a răspuns (pentru luisa6):

Dupa cum spuneam, nu-i obligatoriu sa ai dureri daca esti insarcinata.
Durerile din burta pot fii cauzate de gaze intestinale, de constipatie, de chisturile de pe ovare sau chiar pre-menstrual.