Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Planuiesc de ceva vreme sa merg la psihiatru dar ma confrunt cu o problema.

Am 19 ani, am terminat scoala si nu am mers la facultate.
Eu mai sunt asigurat de stat?

Mai exact daca vreau sa imi fac un bilet de trimitere la psihiatrie, voi fi nevoit de acum sa platesc bani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Verifica-te aici.
http://www.cnas.ro/page/verificare-asigurat.html
La psihiatrie te primeste si fara trimitere;) cel putin in Bucuresti.

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu esti asigurat. Vei plati consultatia in functie de tariful impus de clinica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai card de asigurat de la CASS? Dacă da, ești asigurat.
Dacă nu, urmează procedura standard. Nu este obligator să fii angajat dar trebuie să plătești singur CASS lunar.

| morfeo a răspuns:

Din moment ce ai terminat scoala si nu iti mai continui studiile esti adult in toata firea, tu le platesti.

| M1989 a răspuns:

Cred ca da. Dar pentru ce motiv ai nevoie de un consult la psihiatrie
?

| anonim_4396 explică (pentru M1989):

Cred ca e ceva confindential.