| denisamaria2002 a întrebat:

Poti sa te faci bine de la schizofrenie? Daca de ex o am de 3, 4 luni? Cum ma fac bine? TRATAMENT CEVA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Dar poti sa o tii sub control, daca iei permanent tratament, ca boala sa nu evolueze.
Tratamentul este prescris, numai de un psihiatru!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am trecut prin multe în viață, și am trecut și prin ceea ce treci dta acum. Astfel dacă îți dau un sfat, el nu este din ceea ce am citit sau auzit de la alții.
De multe ori diagnosticul de schizofrenie est pus prea ușor. Care este necazul societății în care trăim, este că un asemenea diagnostic te handicapează social. O să îți dau un exemplu din imediata mea vecinătate. Am fost cadru didactic asociat în învățământul superior pe vremuri. O fostă studentă de a mea, a fost aici în România diagnosticată cu schizofrenie. A petrecut cam o lună prin spital, apoi câteva luni în concediu medical. Cu ultimele resurse sufletești pe care le avea a dat niște teste și a obținut o bursă de studii în USA. Acolo fiind foarte inteligentă ( așa zișii schizofreni sunt foarte intelegenți) a făcut studii strălucite, și acum este profesoară universitară acolo. Micul ei secret personal îl știe ea și medicul ei. Își ia zilnic medicamentele și funcționează normal.
Alt caz, cadru militar, cu grad înalt, funcție de răspundere. Acelaș diagnostic. Medicul lui a găsit soluția. I-a recomandat să coase goblenuri, acea muncă migăloasă, în care trebuie să te concentrezi să bagi acul în niște puncte pe un cadru de pânză. Omul și-a umplut casa de goblenuri cusute de el, și a putut funcționa rezonabil la serviciu, până a ieșit la pensie.
Despre mulți savanți a căror descoperiri au schimbat lumea, se spune că nivelul lor de excentricitate era aproape de nebunie.
Astfel, primul pas pe care ar trebui să îl faci, este să recalibrezi relația cu tine însuți, și să decizi că ceea ce trăiești este o stare, un mod de a fi, tot așa cum alții au un nas mai lung, alții mai scurt. Apoi să găsești nișa socială. locul care se potrivește cu starea ta. Eu de exemplu după 23 de ani într-un serviciu normal, unde aveam un orar fix de respectat de 8 ore, de la 8 la 16, am constatat că un asemenea regim de viață nu mi se potrivește și mă duce repede unde nu aș vrea să ajung. Am renunțat și apoi am avut nenumărate activități liberale, în care programul de muncă mi-l făceam eu. Uneori munceam mult mai mult decât 8 ore pe zi, în alte zile simțeam nevoia de relaxare și liniște și lucram puțin sau deloc. Când situația devenea prea stresantă din punctul meu de vedere, mă retrăgeam și căutam alt loc de muncă. Aveam și am și acum principiul că consumul de neuroni pe zi trebuie să fie rezonabil, ca să pot rezista la cursă lungă.
Astfel, eu așa zic, să lași diagnosticul în seama medicilor, să iei ce medicamente zic ei, dar să te bazezi mai mult pe dietă alimentată și pe regim de viață sănătos, 8-8-8, muncă, odihnă, somn, și ce se întâmplă în Siria, sau la Caracal să nu te intereseze prea mult, că sunt alții care au ca meserie să rezolve acele probleme.

| Donsavas a răspuns:

Se vindeca da nu ca prin minune. Foarte importantă este psihoterapia si sa nu neglijezi tratamentul psihiatric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La psihiatru ei iti da tratament si daca il urmezi strict cum ti se spune functionezi ca un om normal (aproape) acum depinde ce tip de schizofrenie ai ca sunt mai multe tipuri.de vindecat nu se pune problema aceasta boala nu se vindeca niciodata...
o poti tine cat de cat sub tratament medicamentos si in felul acesta te vei simti mai bine. izolarea absoluta de societate te va pune in mare pericol daca esti schizofrenic.la farmacie nu o sa gasesti tratament ai nevoie de reteta de la un medic psihiatru. faptul ca o ai doar de 3 luni schizofrenia poate avea o evolutie buna daca incepi cat mai repede tratamentul deci ai nevoie de tratament urgent aceasta boala netratata poate avea consecinte foarte grave asupra celui ce sufera.
multa sanatate iti doresc.