| Paulinovici a întrebat:

Problema este urmatoarea, sunt unele zile in care simt nevoia de a manca dulce, sunt si gras ce-i adevarat, ce poate insemna asta? In general sunt foarte energic si pot sa duc cu usurinta efort fizic fara sa apara problemele precum oboseala si alte cele. Dar de ce simt nevoia uneori de a manca dulce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si ce e rau in asta? Nu trebuie sa renunti de tot la dulce, din contra asta e rau, e recomandat sa mananci dulce dar cate un pic.

| Paulinovici explică (pentru Bondarel99):

Faza e ca am mai citit niste intrebari care aveau exact acelasi subiect, acela de "pofa de a manca ceva dulce" si majoritatea zic ca e diabet. si am zis sa intreb si eu.

| Bondarel99 a răspuns:

Diabetul nu apare doar ca mananci cateva dulciuri, astea sunt povesti. Sunt mai multi factori care contribuie la asta si daca ai cazuri in familie cu diabet cred ca asta e cel mai important criteriu. Daca suspectezi asa ceva e foarte simplu sa afli, iti faci o analiza si gata.
Sunt mai multe explicatii, de ex mie imi vine sa mananc dulce cand imi e sete sau cand sunt stresata.

| Celcestietot a răspuns:

Datorită scăderii glicemiei simți nevoia de ceva dulce. Este normal ca la fiecare persoană să se întâmple asta.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu sunt destul de grasă, sincer, doar că momentan sunt răcită, plus lenea mea, plus... etc mă mențin...
deci e ceva normal să vrei dulce, cred...

| Sonia822 a răspuns:

Sincer, daca ai probleme emotionale de ordin sentimental, simti nevoia de dulce.

| gogu220 a răspuns:

Achiziţionează câteva tablete de glucoză, se găsesc la plafar şi cânt îţi vine pofta de dulce mănânci câteva patrăţele dar nu mai ai teama de diabet.

| elcosmin a răspuns:

Băiatul meu, nu conteaza ca esti gras sau slab. Asa e fiecare organism. Pofta de ceva inseamna ca organismul cere acea substanta, in cazul tau zaharul

Eu sunt slab si am pofta de dulciuri zilnic asa ca nu iti face probleme. Dupa parerea mea ai putea sa incerci sa mananci fructe pentru a-ti satisface pofta de dulce. Si eu fac la fel. Oricum e normal ceea ce ti se intampla

| Pica1990 a răspuns:

Stai linistit ca si eu am viciul asta cu dulciurile... sfatul meu este sa nu te infometezi si nu incerca sa devi un om care nu vrei