| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea e ca efectiv nu pot dormi mai mult de 6 ore pe noapte. Daca ma culc la 23, spre exemplu, ma trezesc pe la 5-5:30 si nu mai pot adormi la loc, am incercat in fiecare noapte. Lumea imi spune ca dorm prea putin, dar eu una ma simt odihnita cand ma trezesc. Ma apuca, insa, o nevoie intensa de a dormi dupa-amiaza si ma frustreaza destul de tare pentru ca eu vreau sa dorm noaptea, nu ziua. De fiecare data cand am dormit ziua, am facut noaptea alba. Dar cica idealul ar fi de 8 ore pe noapte. Ce as putea face sa-mi obisnuiesc corpul sa doarma mai mult? Daca ma culc la o anumita ora, o sa reusesc sa dorm mai mult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| VladAntonio a răspuns:

Ideea e ca într-adevăr se spune ca cele 8 ore de somn pe noapte întregește un om!
La fel ca și tine și programul meu de somn noaptea este tot de 6 ore și nu îmi afectează rutina cu absolut nimic. Într-adevăr in Weekend abuzez puțin dar da 6 ore pe noapte și eu și sunt chiar ok