| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Recent m-am mai axat pe ramura de mancare "supe instant".
Stiu ca nu sunt sanatoase, nu ca si cum multe lucruri pe lumea asta ar fi, tocmai de aceea vreau sa gasesc alternative mai putin daunatoare.

Eu vreau opinia voastra despre o supa instant de casa pe care am inventat-o.

Practic incalzesc apa, iau taitei care se fierb 2 minute, numai ca nu ii fierb, ii pun in apa direct si ii las sa se inmoaie acolo, ca o supa instant si adaug un pic de ulei, cam jumate de lingurita si jumate de lingurita de vegeta.

Ce parere aveti, este mai putin daunator ca si supele instant care vin cu pliculete si taiteii aia ai lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alinadianaaa a răspuns:

Ambele variante sunt rele, deoarece plicurile de vegeta au o mulțime de aditivi toxici. Îți recomand să încerci să îți faci tu acasă supele, și sa nu mai folosești deloc produsele vegeta sunt foarte toxice.

7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Uită-te pe plicul de vegeta la ingrediente sa vezi cate de sănătoasă e și o să-ți dai seama.

| GeneviveJ a răspuns:

Este vorba aia "aceeasi Marie dar cu alta palarie ". Nu e vorba de sanatos sau nu, este vorba ca tu din asa "supa" nu ai absolut niciun nutrient, decat un gust sintetic dat de vegeta aceea "obosita". Chimicale mai pe scurt. Da asa e, in ziua de azi aproape tot ce e comercializat este si daunator intr-o proportie mai mica sau mai mare. Dar ce e greu sa ti faci o supa de pui cu legume proaspete? Avantaje: ai pui, adica e vb de carne care exista fizic acolo, nu fictiv ca in supele instant, ai legume, cartofi morcovi ce iti ofera nutrienti si vitamine. Si pe langa astea, exista studii care arata ca supele instant consumate in exces duc la dezechilibre metabolice grave. Acum sa nu crezi ca nu mai poti folosi vegeta deloc nicaieri, nu la asta voiam sa ajung. Dar exista o diferenta intre a adauga putina vegeta si a face o supa de vegeta. happy

| anonim_4396 explică (pentru GeneviveJ):

Inteleg ce spui, dar eu nu asta am intrebat, te rog referera-te la intrebare cand mai dai raspunsuri.

| GeneviveJ a răspuns (pentru anonim_4396):

Reciteste ce ti-am scris si poate intelegi. Ti-am spus clar ca este vorba de acelasi rahat! Ca mananci supa la plic sau iti faci supa cu vegeta cu ulei si taitei luati din comert, iti iei lucrurile pe bucati si faci acelasi lucru. Sau voiai sa iti laud reteta minunata? Nu am motive. Este la fel de daunatoare.

| anonim_4396 explică (pentru GeneviveJ):

Eu nu am venit aici sa cer laude, si gresesti cand spui ca este acelasi lucru. Nu intentionez sa fac/creez/continui o cearta aici, daca asta tii opinia ta, sa fi sanatoasa, dar putea sa spui atata din prima si gata. Ca asta mi-a fost intrebarea.

| GeneviveJ a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca consideri ca nu este acelasi lucru de ce ai mai cerut pareri? Daca stii raspunsul la intrebarile tale nu le mai pune, iar daca ceri pareri asuma-ti raspunsurile. O zi frumoasa!

| GeneviveJ a răspuns:

Mai semioligofren de om cu doi neuroni plictisiti, in primul rand eu nu sunt ma -ta ca sa imi spui fa, si in al doilea rand ti-am dat un sfat dar tu cum esti imbecil habar nu ai ce inseamna sfat. Ti-am si vorbit frumos cand ar fi trebuit sa nu dau doi bani pe tine. Diferenta dintre noi doi e ca eu nu ma dau desteapta, eu sunt. Tu esti un infect care se plictiseste cu timpul lui liber!