| 愛日本 a întrebat:

*Sange pe hartie, dar nu in urina*.In ultimul timp simt durere la urinare(doar la sfarsit) nu merg la baie foarte des, dar mai des decat ca inainte. Asta pentru ca beau mai multa apa decat inainte cred.
Azi mi s-a intamplat sa ma doara destul de tare si cand m-am sters am constatat o cantitate impresionanta de sange pe hartie, doar pe hartie nu si in urina sau apa. Ce ar putea fi?
Mentionez ca
-nu am dureri de fiecare data,
-nu sunt cheaguri de sange sau altceva,
-nu am de fiecare data cand urinez sange pe hartie,
-nu am alte simptome (gen greata, ameteala etc).

Cred ca e infectie urinara, dar am mai avut inainte si nu am patit sa imi curga sange. Iau si medicamente prescrise de medicul de familie(mi-a dat ceva usor si mi-a recomandat ceva naturist, sa beau mult ceai, si doar daca nu trece sa iau antibioticele prescrise, dar problema este ca sunt plecata din oras si nu le pot lua acum, doar peste 4 zile) de 3 zile cam asa, dar vad ca nu a trecute, adica eram bine pana astazi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai facut sex cu un necunoscut si te.ai infectat fiind fara prezervativ previne asta data viitoare. Sangele poate fi o hemoragie interna

| romeo78 a răspuns:

Eu zic că trebuie imediat întrerupt tratamentul prescris de medicul de familie și cereți trimitere pentru un medic specialist! Problema este mult mai gravă, cu simptome difuze.
Nu rezolvați nimic aici!

| Violleta2022 a răspuns:

Infectie urinara grava, sau infectie la rinichi.
Aparand sange deja, infectia este deja avansata si te sfatuiesc sa mergi de urgenta la medic!
Ai grija sa ai un act de identitate cu tine, pentru ca poti pica pe strada si ajunge in urgenta.

| PersonajFictiv a răspuns:

Abuzul de ANUMITE medicamente de exemplu poate sa iti strice stomacul si sa ai hemoragie interna ( ibuprofen de exemplu plus multe altele ).
Nu stai daca sangerile se vad doar la scaun sau si la urina.
Trebuie sa mergi cat de rapid posibil la un medic sa vezi care e treaba.

| mgtow a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Daca ia protector de burta omeprazol cu ibuprofen nu are treaba.

| CezaraEM a răspuns:

Bună!
Am găsit întrebarea ta în timp ce căutam și eu o soluție! Am și eu cam aceeași problemă ca a ta, dar fără dureri și usturimi sau cu senzație de urinare mai deasă!
Îmi poți spune și mie te rog frumos cum ai rezolvat problema? Mulțumesc mult!

| tibidede a răspuns:

Vaginita (infecţia vaginală), inclusiv cea atrofică (modificări vaginale datorate menopauzei);
Tumori ale vezicii urinare sau prostatei;
Cistita de iradiere – afectarea vezicii urinare ca urmare a radioterapiei efectuate în zona pelvină;
Cervicita (boli cu transmitere sexuală care afectează colul uterin) sau uretrita (inflamaţie sau infecţie a uretrei);
Chimiterapia
Cistita (inflamaţia sau infecţia vezicii urinare);
Expunerea zonei genitale la substanţe iritante sau alergeni, cum ar fi săpunuri parfumate sau spermicide;
Herpesul genital;
Gonoreea;
Litiaza urinară;
Sonda urinară menţinută timp îndelungat;
Prostatita (inflamaţia sau infecţia prostatei);
Infecţiile tractului urinar, cum sunt infecţiile vezicii urinare sau ale rinichilor (pielonefrită);
Vaginita, inclusiv cea micotică.

Trebuie să mergi urgent la doctor dacă
Disuria este însoţită de:
Dureri abdominale severe sau dureri în flancuri (de-a lungul abdomenului, pe laterale sau la nivelul porţiunii inferioare a spatelui);
Modificări ale stării de conştienţă şi alertă, de exemplu leşin (crize de piedere a conştienţei) sau lipsă de răspuns;
Modificări bruşte de comportament cum ar fi confuzie, delir, letargie, halucinaţii sau iluzii;
Incapacitatea de a urina sau scăderea drastică a micţiunilor;

Simptome asociate disuriei:
Dureri abdominale, pelvine sau în flancuri;
Colorarea anormală a urinii, cum ar fi culoare închisă, roşie (sangvinolentă) sau roz;
Urină tulbure sau spumoasă;
Febră;
Urină urât mirositoare;
Urinări frecvente sau, dimpotrivă, scăderea frecvenţei micţionărilor;
Incontinenţă urinară (scurgeri urinare) sau picurarea urinii (jet urinar slab sau întrerupt);
Nicturia (micţionarea frecventă pe timpul nopţii);
Dureri în timpul contactului sexual;
Erupţii, iritaţii sau leziuni la nivelul zonei genitale;
Scurgeri vaginale sau peniene neobişnuite;
Senzaţie de micţionare imperioasă (necesitatea de a urina apărută instalată).

În anumite cazuri, durerile la urinare se pot datora unor afecţiuni grave care pot ameninţa viaţa, cum ar fi pielonefrita (infecţie la nivelul rinichilor). Diagnosticarea şi tratarea rapidă a cauzelor care produc disuria scad riscul complicaţiilor severe, ca de exemplu insuficienţa renală şi şocul. Durerea la urinare poate apărea la nivelul orificiului uretral (locul în care urina părăseşte organismul) sau, la femei, poate apărea oriunde în zona genitală, mai ales la nivelul orificiului vaginal. La ambele sexe, durerea la urinare se poate manifesta la nivelul părţii inferioare a abdomenului, zonei pelvine sau în părţile laterale a porţiunii inferioare a spatelui. Micţiunea (urinarea) reprezintă eliminarea urinii din organism şi în mod normal este un proces nedureros.