| TPUuser199 a întrebat:

[Scuzati categoria] De ieri, am stari de voma continuu (suportabile) iar cand ma ridic din pat vad negru, si ametesc. Am facut analize si mi a iesit lipsa calciu foarte mult. Am luat 10 zile Zdrovit CaMgZn+VitC (10 zile/luna), iar pe 4 mi a venit menstruatia (trebuia sa imi vina pe 10, dar imi vine de obicei cu cateva zile/1 sapt inainte, fiind neregulata.), insa mi a curs destul de putin timp de 3 zile (umplund aprox. jumatate de absorbant/zi.) si era amestecata cu un "mucus", iar de ieri simt o usoara "usturime". Este posibila o sarcina, tinand cont ca sunt virgina, insa acum 2-3 sapt. am avut o "joaca"... Nu m a penetrat, doar s a frecat, daca ma pot exprima asa (nu a ejaculat, insa imi este teama de acel lichid preejaculator). Este posibil sa fie si din cauza medicamentelor, sau este mai mare procentul ce favorizeaza sarcina? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am mai spus ca lichidul preejeculator NU CONTINE SPERMATOZOIZI si de asemenea daca in momentul acelei "ATINGERI" tu nu erai in perioada fertila, atunci NU EXISTA POSIBILITATEA sa fi ramas insarcinata. De asemenea trebuie sa stii ca MENSTRUATIA nu se porneste decat in momentul in care hormonii din organism "inteleg, isi dau seama" ca ovulul nu a fost fecundat si dau "comanda" prin care se reia intregul proces necesar unei noi incercari de procreere. Sunt convins ca in cazul tau obligatoriu ar fi nevoie de niste investigatii medicale. Incearca sa fii rationala si sa intelegi ca sarcina se poate instala doar daca sunt intrunite anumite conditii.In czul tau aceste conditii nu au existat. Incearca sa nu temai stresezi fara rost. Multa sanatate.

| TPUuser199 explică (pentru corbulalbrosu):

E destul de greu sa calculez perioada ferila deoarece am menstra foarte neregulata. Niciodata nu vine la data fixa. Si inainte de aceasta "atingere" el a ejaculat cu 30min-1h inainte, si e posibil sa mai fi "ramas" spermatozoizi, iar odata cu acel lichid cred ca s au ''ivit'' si ei. Nu am cum sa nu ma stresez, la lucruri care pot avea consecinte grave.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TPUuser199):

Nu ai pomenit de respectiva ejacularea deci nu aveam de unde sa stiu de eventuala posibilitate a unor astfel de spermatozoizi. Insa sunt convins ca intre timp el a urinat deci posibilitatea ca ei sa mai existe dupa urinare scade vertiginos spre 0. Insa ceea ce este cu adevarat important se numeste menstruatie si zic asta deoarece menstruatia nu se porneste decat intr-un singur caz si anume doar in cazul in care ovulul nu a fost fecundat si drept urmare nu s-a format o sarcina. Un test de sarcina prin analiza de sange costa in jur de 40 de lei iar rezultatul este sigur/corect in proportie de peste 98 %. Linistea deplina a cuiva merita aceasta suma.

| TPUuser199 explică (pentru corbulalbrosu):

De fapt nu, nu a urinat! De asta ma sperie si schimbarea menstrei! M am linistit oarecum cand am citit pe internet niste articole cum ca (,) calciul poate modifica (,) cantitatea menstrei. Sper sa fie de la asta. Si de fapt nu este vorba de "40 lei". Imi este oarecum jena sa merg la farmacie pentru a cere un test de sarcina, la cat de tacuta sunt eu. Daca aveam un "ajutor", nu ajungeam sa pun intrebari unor necunoscuti. happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TPUuser199):

Dar nu poti proceda nici asa deoarece nimeni nu poate sti precis nici cel mai specialist medic ginecolog nu poate emite/pronunta cu certitudine un diagnostic fara sa-ti faca niste analize.De aceea te sfatuiesc sa lasi rusinea de o parte si sa-ti faci neaparat macar un test de sarcina pe baza de urina. Cea de care ti-am pomenit eu este o analiza de sange facuta la un laborator de analize medicale, deci nu facut de tine acasa.Iti doresc multa sanatate.

| TPUuser199 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc, de asemenea si tie. happy Numai bine.

7 răspunsuri:
| girlemita243 a răspuns:

Deci ameteli, stari de voma si faptul ca vezi negru in fata ochilor mie imi pare a fi o lipsa de vit D si calciu. cere-i medicului tau de familie sa iti dea sa faci analiza de vitamina D care tin sa specific ca este foarte importanta! nu esti insarcinata daca nu a ejaculat in apropierea vaginului astfel incat sperma sa intre in el. poti sa iti faci un test de sarcina dupa ce a trecut 3-4 saptamania de la acea ^frecare ^cum ii spui tu. succes! app cati ani ani? happy

| Ungureanu_Clara_2000 a răspuns:

Eu zic ca e sarcina dar cel mai posibil gresesc deoarece nu sunt doctor.cel mai indicat este sa te duci la un test de sarcina si pana atunci sa incerci sa stai cat mai calma si sa nu fi ff stresata.iti doresc insanatosire grabnica si bafta.